Dron do analizy dymu z komina i inne cuda z bydgoskiej firmy

Remigiusz Jaskot
29.04.2016 13:17
A A A
Dron firmy SoftBlue

Dron firmy SoftBlue (www.maciejgrabowski.pl)

Bracia Michał i Tomasz Kierulowie wymyślili drony, które sprawdzą, co spłonęło w piecu, pluskwy monitorujące warunki transportu, pracują też nad urządzeniem wielkości telefonu, które diagnozuje serce. I założyli SoftBlue.
SoftBlue dopiero się rozwija, a już ma 50 pracowników i roczne przychody sięgające 7 mln zł. Firma zajmuje się dronami, oprogramowaniem, badaniami naukowymi i konsultingiem. Wchodzi w projekty medyczne i pracuje nad wirtualna rzeczywistością. - Wszystkie działki łączy informatyka - tłumaczą kierujący firmą bracia Kierulowie.

Dwa najważniejsze stanowiska w firmie zajmują 36-letni Michał i o 8 lat młodszy Tomasz. Łączy ich też wykształcenie. Obaj skończyli telekomunikację na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Starszy z braci przez blisko dekadę prowadził firmę sam. - Dołączyłem w 2010 roku z nowymi pomysłami dotyczącymi oprogramowania i twardych technologii w teleinformatyce - mówi Tomasz Kierul. W 2012 r. firma stała się spółką akcyjną. Pod koniec ubiegłego roku zadebiutowała na giełdzie i weszła na rynek NewConnect.

Rodziny w biznesie

W regionie roi się od rodzinnych biznesów. Kujawsko-Pomorskie Firmy Rodzinne - to regionalny oddział Inicjatywy Firm Rodzinnych. Powstał w styczniu zeszłego roku. Skupia kilkudziesięciu przedsiębiorców, organizuje cykliczne spotkania dla osób prowadzących rodzinny biznes, np. o cieniach prowadzenia rodzinnej firmy, o tym, jak napisać dobry testament jako zabezpieczenie w sytuacji nagłej sukcesji w firmie rodzinnej.

Do najbardziej znanych bydgoskich firm rodzinnych należą: cukiernia Sowa, piekarnia Bigońskich czy właśnie Zaremba.

Kolejną taką firmę - SoftBlue - prowadzoną przez braci Michała i Tomasza Kierulów opisujemy w ramach cyklu Polska Firma Przyszłości.

Drony złotym strzałem

Największe biznesowe nadzieje bracia wiążą z dronami. - Bezzałogowe statki powietrzne to nasza pasja - opowiadają. Skąd pomysł na ich produkcję? W czasie podróży po Polsce Kierulów denerwował czarny dym wydobywający się z kominów. Zdawali sobie sprawę, że jakość naszego powietrza należy do najgorszych w całej Unii Europejskiej, a procedura nałożenia kary za palenie materiałami niedozwolonymi jest czasochłonna: straż miejska musi wejść do mieszkania i pobrać z komina próbkę, która jest przesyłana do analizy. Stwierdzili, że są w stanie stworzyć urządzenie, które w czasie rzeczywistym pozwoli ocenić, czy ktoś nie łamie prawa. - Operator steruje dronem tak, by ten znalazł się nad kominem. Urządzenie pobiera próbkę dymu, która jest od razu analizowana. Operator dostaje wynik na tablecie. Wie, czy palone są na przykład plastiki - mówi Tomasz Kierul.

Żeby próbek nie trzeba było wozić do laboratorium, urządzenia muszą być certyfikowane jak alkomaty. Wtedy nikt nie będzie mógł podważyć wyników. Nad tym też już trwają prace. AirDron, który w ciągu kilku miesięcy trafi na rynek. Chętni już są. Urzędy miast i komendy straż miejskich zgłaszają się, by urządzenia były testowane na ich terenie. SoftBlue podpisało już listy intencyjne. Cena AirDrona? - Preferujemy model abonamentowy. Urządzenie powinien obsługiwać fachowiec po badaniach i z certyfikatami. Chcemy, żeby urzędy wynajmowały drona wraz z operatorem - mówi Tomasz Kierul.

Innoloty i pluskwy w paletach

Inny projekt SoftBlue, o nazwie Innolot, powstał we współpracy z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w Bydgoszczy. Może służyć do monitorowania katastrof chemicznych czy analizy rumowisk. Zamiast wpuszczać człowieka do zawalonego budynku, do środka będzie można wysłać małe urządzenie z kamerą.

Bydgoska firma jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. - Są tam potentaci tacy jak Airbus. Po pierwsze, daje nam to prestiż, po drugie, dostęp do projektów, do których zapraszane są firmy tylko z tego grona - tłumaczą w SoftBlue. - Ciągle szukamy rozwiązań, których nie ma na rynku. Wiemy, że te projekty badawczo-rozwojowe, nad którymi pracujemy, przyniosą - i już przynoszą - pieniądze.

Niektóre z innowacyjnych pomysłów powstają na bydgoskich uczelniach. Tak było z SoftHeart. Projekt jest na etapie prototypu. Chodzi o stworzenie urządzenia wielkości telefonu komórkowego, które po przyłożeniu do serca zdiagnozuje, czy dana osoba będzie miała w przyszłości problemy z jego niewydolnością.

W SoftBlue jeszcze żaden projekt nie trafił do szafy. Wszystko, co powstaje w dziale badawczo-rozwojowym, musi mieć przełożenie na konkretne produkty. Firma zarabia już na sensoftach. To niewielkie czujniki warunków transportu. Urządzenie wielkości myszki komputerowej śledzi temperaturę, wilgotność, ciśnienie i wstrząsy. Niektóre firmy transportowe, oszczędzając na paliwie, potrafią wyłączyć lodówki lub chłodziarki. - Bywało, że podczas przepakowywania palety z żywnością stały na słońcu. Pozornie nic się nie dzieje, ale jakość produktów się pogarsza - mówi Tomasz Kierul. Podczas załadunku czujniki wrzucane są do losowej palety. Kiedy transport dojeżdża na miejsce, odbiorca towaru musi tylko zbliżyć się z laptopem. Dane pobierane są bezprzewodowo.

Kusi niestandardowość

Z firmą współpracuje ponad 50 osób. Kilkanaście w Bydgoszczy, reszta w Warszawie, na Dolnym Śląsku i Pomorzu. W budynku w bydgoskim Śródmieściu powstanie docelowo laboratorium informatyczne i elektroniczne. Cały budynek zostanie zaadaptowany.

Najszybciej rozwija się część firmy związana z dronami. O odpowiednich pracowników jest trudno. - Bydgoszcz to specyficzne miejsce. Jest tu kilka firm informatycznych. Sam Atos wysysa rynek. Jest pewien problem z kadrą techniczną, ale naszą siłą są niestandardowe projekty. To kusi ludzi. Nie jesteśmy korporacją, gdzie pracownik robi codziennie to samo według listy. Pracujemy twórczo - mówi Tomasz Kierul.

Jedną z osób, które firma ściągnęła w ostatnich miesiącach, jest Łukasz Sobczyński. Ofertę pracy dostał przez firmę headhunterską. - Pracy jest dużo i jest ciekawa. Nowe pomysły przenosimy na realne produkty. Trudność polega na pokonywaniu kolejnych problemów technologicznych - tłumaczy. W SoftBlue koordynuje prace kilkuosobowego zespołu. - Szukanie nowych rozwiązań technologicznych jest dla młodego człowieka zawsze ciekawe i interesujące - tłumaczy.

Jednym z wielu nowych pomysłów firmy jest SofGene - laboratorium zajmujące się identyfikacją zmian na poziomie molekularnym. Dzięki badaniom genetycznym producenci żywności będą mogli sprawdzić, czy kupowane nasiona są wolne od GMO. - Dziś trzeba rozwijać się w różnych kierunkach. Firma jest na etapie rozwoju, a rynek zmienia się tak szybko. Nie wiadomo, która z tych odnóg to ta, która pomoże wygenerować największy zysk - wyjaśnia Łukasz Sobczyński.

RANKING POLSKA FIRMA PRZYSZŁOŚCI

Prowadzimy od miesiąca akcję "Gazety Wyborczej" Polska Firma Przyszłości. Pokazujemy polski biznes, jego mocne i słabe punkty. Przedstawiamy ludzi - liderów mikro-, małego i średniego biznesu.

Przed nami etap, który polega na wyłonieniu 240 przedsiębiorców regionalnych - finalistów w kategoriach lider produkcji i lider usług - osobno oceniamy mikroprzedsiębiorstwa i MSP. Podstawą wyłonienia firm do finału będą dane finansowe dostarczane i weryfikowane przez naszego partnera - firmę Bisnode. Do firm wyłonionych w II etapie zostanie przesłana ankieta dotyczącą odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Na podstawie odpowiedzi kapituła zdecyduje o przyznaniu jednemu z przedsiębiorców w każdym z regionów tytułu Firma Odpowiedzialna Społecznie 2016.

Partner rankingu: Bank BGŻ BNP Paribas

Partnerzy merytoryczni: Bisnode Polska, BIG InfoMonitor

Więcej: wyborcza.biz/polskafirmaprzyszlosciZobacz także
  • Znamy już Polskie Firmy Przyszłości

    Przez trzy miesiące prowadziliśmy akcję Polska Firma Przyszłości. Pokazywaliśmy polski biznes, jego mocne i słabe punkty. Przedstawialiśmy ludzi - liderów mikro: małego i średniego biznesu. W specjalnym Rankingu Polska Firma Przyszłości kapituła konkursu wyłoniła najlepsze mikrofirmy oraz z sektora MSP w kategorii Lider Produkcji oraz Lider Usług. Na gali finałowej, która odbyła się wczoraj, poznaliśmy laureatów ogólnopolskich i zwycięzców regionalnych.

    Poznajcie PEŁNĄ LISTĘ laureatów regionalnych i ogólnopolskich Rankingu.