Motoryzacja, a może chemia? Opolski biznes szuka branży przyszłości

Szczepan Wojdyła
15.04.2016 11:14
A A A
Unijne dofinansowanie to klucz do rozwoju firmy

Unijne dofinansowanie to klucz do rozwoju firmy (ag)

Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią większość firm w regionie i tak zapewne pozostanie. Opinie ekspertów dotyczące branż gwarantujących rozwój w przyszłości są jednak podzielone.
- Nadal popularna jest i będzie informatyka oraz wszelkie związane z nią branże. Ta sfera się rozwija - mówi Henryk Galwas, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. Jest jednak kierunek, który swoimi działaniami wyznacza Unia Europejska.

- Tendencja pojawiająca się w wyniku wykorzystania środków unijnych to nastawienie na innowacje, które w ostatnim czasie mają coraz szerszą definicję. Tak czy inaczej, musimy podołać temu wyzwaniu, żeby nie zostać w tyle. Sprzyja temu rozwój szkolnictwa, także w zakresie współpracy z biznesem, oraz rozwój nowoczesnych technologii - podkreśla Galwas.

Jak to robią Amerykanie?

Ogromny wkład w rozwój opolskiej gospodarki mają fundusze unijne. W przemysł wtłoczono miliony złotych w formie dofinansowań i pożyczek na zakładanie działalności, rozwój eksportu, rozszerzanie działalności firm, a teraz także na ich innowacyjność i badania.

- Nie sposób nie wspomnieć o energetyce. Ta branża musi się rozwijać, żeby nie powtórzyły się takie sytuacje jak z ubiegłego lata, gdy konieczne było ograniczenie dostawy prądu, bo nasze elektrownie są za stare - przekonuje prezes OIG.

Jak problem oceniają sami przedsiębiorcy? - Trzeba rozwijać technologie dla chemii i energetyki, tak robią Amerykanie i Niemcy, odnosząc wielkie korzyści. Firmy muszą stawiać na przemysł, a nie tylko na usługi. Z samych usług IT nie wyżyjemy - przekonuje Adam Zadorożny, prezes firmy WT&T oraz Parku Przemysłowego "Metalchem".

- Nasza branża jest jedną z wielu, które mają dobre perspektywy na przyszłość, ale nikomu nie można odbierać szansy. Wiele zależy od potencjału rozwojowego jaki ma w sobie dana dziedzina. Na Opolszczyźnie zważono ten potencjał i wskazano kilka branż ujętych jako specjalizacje inteligentne. Mówi się także o wyspach, takich jak produkcja mebli, turystyka, czy branża "społeczna" a więc np. domy opieki społecznej - mówi Zygmunt Szulc z firmy Explomet, zajmującej się wybuchowym platerowaniem metali.

Motoryzacja wyhamuje?

Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki: - Przyszłościowe kierunki pokrywają się z inteligentnymi specjalizacjami regionalnymi, takimi jak chemia czy budownictwo. Wskazaliśmy także na produkcję mebli, z czego słynie chociażby Dobrodzień, ale silne firmy mamy też w Krapkowicach (Meblosoft) i Głuchołazach (Shattdecor). Kolejna jest branża metalowo-maszynowa, która prężnie działa zarówno w Kluczborku, jak i na opolskim Metalchemie, gdzie swoją halę ma słynny Famet. Do tego dochodzi branża spożywcza. Trzech z pięciu największych producentów żywności ma swoje fabryki w naszym regionie - zauważa dyrektor OCRG.

- Ważna jest także branża automotive, powstaje u nas wiele firm o takim profilu. Nie sądzę, by duże koncerny lokowały w regionie produkcję, gdyby nie wierzyły, że taka tendencja się utrzyma - dodaje Wrzeciono.

- Obawiam się, że za kilka lat branża motoryzacyjna może wyhamować z tego powodu, że będziemy już mieć za dużo samochodów. Ta dziedzina sprzyja tworzeniu nowych technologii, ale to może nie wystarczyć - ostrzega Henryk Galwas z OIG.

RANKING POLSKA FIRMA PRZYSZŁOŚCI

W ramach rankingu chcemy wyłonić - osobno w kategorii Mikro osobno MSP - Lider produkcji oraz Lider usług. Będą to firmy, zgłoszone do rankingu, które charakteryzowały się najwyższym przyrostem przychodów w latach 2012-2013-2014. 

Laureaci ogólnopolscy Rankingu otrzymają atrakcyjne nagrody w postaci voucherów na wyjazd na targi GITEX w Dubaju o wartości 15 tys. zł. 

Chcemy także przyznać tytuł "Osobowość biznesu" - to tytuł dla osoby fizycznej, związanej z biznesem, która charakteryzuje się szczególnymi walorami biznesowymi i etycznymi.

Do 26 kwietnia czekamy na zgłoszenia firm i osobowości do rankingu. W dalszym etapie chcemy wyłonić regionalnych liderów i liderów krajowych.

Szczegóły rankingu, możliwość zgłoszenia firmy i Regulamin znajdują się na stronie:

wyborcza.biz/polskafirmaprzyszlosciZobacz także
  • Znamy już Polskie Firmy Przyszłości

    Przez trzy miesiące prowadziliśmy akcję Polska Firma Przyszłości. Pokazywaliśmy polski biznes, jego mocne i słabe punkty. Przedstawialiśmy ludzi - liderów mikro: małego i średniego biznesu. W specjalnym Rankingu Polska Firma Przyszłości kapituła konkursu wyłoniła najlepsze mikrofirmy oraz z sektora MSP w kategorii Lider Produkcji oraz Lider Usług. Na gali finałowej, która odbyła się wczoraj, poznaliśmy laureatów ogólnopolskich i zwycięzców regionalnych.

    Poznajcie PEŁNĄ LISTĘ laureatów regionalnych i ogólnopolskich Rankingu.