Przedsiębiorcy, fundusze unijne czekają. Eksperci pomogą je zdobyć [LISTA SZKOLEŃ]

ANDRZEJ KRAŚNICKI JR
15.04.2016 01:00
A A A
Dofinansowanie można otrzymać np. na elektrownie fotowoltaiczne

Dofinansowanie można otrzymać np. na elektrownie fotowoltaiczne (MARIUSZ RABENDA)

Tylko do końca kwietnia odbędą się cztery spotkania dla przedsiębiorców zainteresowanych wsparciem z unijnych funduszy. Będą nie tylko w Szczecinie, ale także w takich miasteczkach jak Stepnica, Wolin czy Moryń.
Nowa pula eurofunduszy na lata 2014-2020 dopiero się rozpędza, ale część konkursów (z różnych dziedzin) jest już nawet rozstrzygnięta. Ci, którzy nie chcą przegapić szansy na eurofundusze, mogą skorzystać ze szkoleń i spotkań z urzędnikami odpowiedzialnymi w regionie zachodniopomorskim za Regionalny Program Operacyjny. Warto, bo RPO to dość skomplikowana, najeżona brukselską, urzędniczą nowomową struktura.

W tej perspektywie unijnej Urząd Marszałkowski "wychodzi" poza główne miasta województwa przy pomocy tzw. Mobilnych Punktów Informacyjnych. To nic innego jak grupa ekspertów z urzędu, która jeździ po mniejszych miejscowościach regionu i tam organizuje spotkania z przedsiębiorcami. O czym można na takich spotkaniach porozmawiać? Między innymi o środkach na otwarcie działalności gospodarczej, dotacjach i pożyczkach na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej, finansowaniu kursów i szkoleń zmierzających do podniesienia kwalifikacji zawodowych, zasadach pozyskania dofinansowania, aktualnych i przyszłych ogłoszeniach o naborach wniosków.

W piątek 15 kwietnia takie spotkanie odbędzie się w Moryniu. Kolejne zaplanowano w tym miesiącu w Wolinie i Stepnicy. Natomiast 28 kwietnia w Szczecinie (szczegóły na końcu tekstu). To oczywiście nie koniec. Kalendarz spotkań jest cyklicznie uzupełniany. Nie ma jednak co zwlekać. Już teraz ogłoszony został nabór wniosków na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw. Wspierane będą projekty obejmujące zakup "w jednostce naukowej" (czyli na przykład Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym) usług badawczo-rozwojowych związanych z opracowaniem nowego lub ulepszonego produktu, usługi, technologii produkcji czy też projektu wzorniczego. Możliwe jest także dofinansowanie przetestowania wymienionych produktów.

Co ważne, konkurs przeznaczony jest dla dwóch branż: chemicznej, a także przemysłu metalowo-maszynowego. Za tym ostatnim kryją się np. firmy, które działają w Szczecinie w branży stoczniowej. Regułą przy unijnych funduszach z RPO jest to, że są one skierowane do firm prowadzących działalność gospodarczą na terenie naszego województwa.

Konkurs jest o tyle atrakcyjny, że poziom dofinansowania może sięgnąć aż 85 proc. O tym, że fundusze skierowane są do małych i średnich firm, a nie koncernów, świadczy też maksymalny poziom dofinansowania. To 50 tys. zł. W sumie do podziału w ramach tego konkursu jest 940 tys. zł.

Nabór wniosków prowadzony jest przez Urząd Marszałkowski do 30 czerwca. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w październiku tego roku.

Przedsiębiorcy mogą być też zainteresowani innym, trwającym właśnie konkursem na "Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii". Można starać się o 85-procentowe dofinansowanie budowy, rozbudowy czy też modernizacji urządzeń wytwarzających energię elektryczną lub/i cieplną z odnawialnych źródeł energii. Mogą to być biomasa, biogaz i energia słoneczna. Dofinansowana będzie też infrastruktura potrzebna do przyłączenia do sieci.

W tym przypadku nabór wniosków trwa do 31 maja. Rozstrzygnięcie planowane jest na październik.

Terminy i miejsca szkoleń

Moryń, 15 kwietnia. Urząd Miejski w Moryniu, plac Wolności 1, 74-503 Moryń, Sala nr 11, godz.: 12-14. Organizator spotkania: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Pyrzycach, ul. Lipiańska 4, tel.: 91 88 11 302, 91 88 11 303, e-mail: lpi@pyrzyce.pl.

Stepnica, 20 kwietnia. Urząd Gminy, ul. T.Kościuszki 4, Stepnica, godz. 10-12. Organizator: Lokalny Punkt Informacyjny w Gryficach, plac Zwycięstwa 37, tel. 91 384 64 50, e-mail: lpi@gryfice.pl.

Wolin, 28 kwietnia. Urząd Gminy, ul. Zamkowa 23, w godz. 10-12.30. Organizator: Lokalny Punkt Informacyjny w Gryficach.

Szczecin, 28 kwietnia. Oddział ZUS, ul. Andre Citroena 2, w godz. 10-13. Organizator: Główny Punkt Informacyjny w Szczecinie, ul. Kuśnierska 12b, tel. 800 34 55 34, e-mail: gpi@wzp.pl.

Ranking "Polska Firma Przyszłości"

Zapraszamy do Rankingu "Polska Firma Przyszłości". Chcemy w nim pokazywać i wyróżniać najciekawsze polskie mikro, małe i średnie firmy.

Wraz z Bankiem BGŻ BNP Paribas chcemy szukać liderów polskiego sektora MSP, poszukiwać "Polskiej Firmy Przyszłości". Poszukamy odpowiedzi na kluczowe dla Polski pytania - jak będzie się rozwijała nasza gospodarka, czy polskie firmy staną się wizytówką naszego kraju poza granicami. Do tej pory często podbijamy zagraniczne rynki, ale polskie, świetne produkty są obecne w sklepach pod obcą marką.

Przedstawimy też ludzi - liderów polskiego mikro, małego i średniego biznesu. Bardzo często to właśnie osobowość polskich przedsiębiorców powoduje, że udaje nam się włączyć w globalną rywalizację i osiągać w niej sukcesy.

Wspólnie z naszymi merytorycznymi partnerami Bisnode i BIG Info Monitor będziemy analizować dane finansowe polskich firm. Chcemy przygotować ranking efektywnych, zdrowych finansowo polskich firm.

W ramach rankingu wyłonimy - osobno w kategorii Mikro, osobno MSP - Lidera produkcji oraz Lidera usług. Będą to firmy zgłoszone do rankingu, które charakteryzowały się najwyższym średnim przyrostem przychodów w latach 2012-2013-2014. Chcemy także przyznać tytuł "Osobowość biznesu" - to tytuł dla osoby związanej z biznesem, która charakteryzuje się szczególnymi przymiotami biznesowymi i etycznymi.

Do 26 kwietnia czekamy na zgłoszenia firm i osobowości do rankingu. W dalszym etapie chcemy wyłonić regionalnych liderów i liderów krajowych.

Szczegóły rankingu, możliwość zgłoszenia firmy i Regulamin znajdują się na stronie:

wyborcza.biz/polskafirmaprzyszlosciZobacz także
  • Znamy już Polskie Firmy Przyszłości

    Przez trzy miesiące prowadziliśmy akcję Polska Firma Przyszłości. Pokazywaliśmy polski biznes, jego mocne i słabe punkty. Przedstawialiśmy ludzi - liderów mikro: małego i średniego biznesu. W specjalnym Rankingu Polska Firma Przyszłości kapituła konkursu wyłoniła najlepsze mikrofirmy oraz z sektora MSP w kategorii Lider Produkcji oraz Lider Usług. Na gali finałowej, która odbyła się wczoraj, poznaliśmy laureatów ogólnopolskich i zwycięzców regionalnych.

    Poznajcie PEŁNĄ LISTĘ laureatów regionalnych i ogólnopolskich Rankingu.