Najnowsze artykuły

 • iTaxi. Powstało dzięki analizom rynku i bieganiu

  Gdy skończył studia, od razu założył własny biznes. Ale szybko stanął na skraju bankructwa. Dziś Stefan Batory zarządza firmą iTaxi oferującą nowoczesny sposób korzystania z taksówek, która może poważnie zagrozić amerykańskiemu Uberowi. A w wolnych chwilach biega po 100 km w ultramaratonach.

  Początki w biznesie Stefan Batory miał trudne. Mając niewiele ponad 20 lat, w 2000 r. wraz z siedmioma kolegami założył swoją pierwszą firmę - EO Networks - dostarczającą oprogramowanie dla firm. Ale młodzi biznesmeni wtedy do tematu podeszli dość beztrosko.

  Sam Batory tymczasem postanowił rozkręcać kolejne projekty. Jednym z nich jest iTaxi, które najpierw stworzył pod egidą EO, ale potem za swoje udziały w EO odkupił iTaxi i dziś jest jego prezesem. Historia tego biznesu nie jest zbyt romantyczna. Po prostu Batory analizował światowy rynek technologii, trendy i zauważył, że w innych krajach powstają już takie start-upy, a w Polsce ich jeszcze nie ma. Potem wyszedł na ulicę i przepytał około stu taksówkarzy, jak działa ten biznes w Polsce, by móc do tego dostosować swój pomysł.

  iTaxi to mobilna aplikacja do zamawiania taksówek. Klient widzi w aplikacji, gdzie znajduje się samochód, który zamówił, ile będzie trwał dojazd i ile zapłaci za kurs. Kierowcy - w odróżnieniu od tych w Uberze - są tu licencjonowani. Mogą jednocześnie pracować w klasycznych korporacjach taksówkarskich. W konkursie Stefan Batory został laureatem w kategorii Osobowość Biznesu.

 • Hydroergia. Polscy specjaliści od energii wodnej na europejskim poziomie

  Firma Hydroergia projektuje i produkuje elektrownie wodne głównie dla klientów zagranicznych. - Wszędzie na świecie inwestuje się w energię odnawialną, tylko nie w Polsce. U nas sytuacja prawna jest niepewna, a inwestorzy czekają na zmianę prawa wodnego, która od roku nie może wejść w życie. To bardzo niekorzystna sytuacja dla środowiska. Dzięki budowie małej elektrowni wodnej zapatrującej w prąd 60 domów moglibyśmy rocznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 157 ton - mówi Jarosław Tomalik, prezes firmy.

  Biznes rozkręcał się stopniowo. W pierwszym roku działalności Hydroergia dostała kontrakt na dwie turbiny, w kolejnym na cztery. - W tym roku mamy tyle zamówień, ile przez całe pięć lat: dziesięć turbin do Gruzji, pięć do Albanii, 16 do Włoch, pojedyncze do Macedonii, Francji, Armenii - wylicza Tomalik. Firma ma największe w Polsce biuro konstrukcyjne. Prezes firmy zapewnia, że Hydroergia kształci swoją kadrę na europejskim poziomie. Na początku roku firma otrzymała od Ministerstwa Rozwoju status centrum badawczo-rozwojowego.

  W konkursie Polska Firma Przyszłości Firma Hydroergia została laureatem w kategorii Firma Odpowiedzialna Społecznie.

 • Mont-Bud. Kobiety podbijają branżę budowlaną

  Firma Mont-Bud działa na trójmiejskim rynku budowlanym zaledwie od 2010 r., ale w tym czasie udało się jej wyrobić na tyle solidną markę, że traktowana jest już jako jeden z liderów w branży. Dowodem na to jest nagroda Budowy Roku 2014 Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa za Osiedle Hiszpańskie.

  Gdańska firma zawdzięcza swój sukces indywidualnemu podejściu do każdego zamówienia, a także elastyczności w dobieraniu projektów. Mont-Bud wciąż nie jest dużą firmą, na stałe zatrudnia ok. 20 osób, w przeważającej części kobiety. Gdańska firma zatrudnia zarówno doświadczonych inżynierów, jak i osoby stawiające dopiero pierwsze kroki na rynku pracy. Od września planuje stworzyć program stażowy dla studentów ostatniego roku Politechniki Gdańskiej. Dzięki temu do firmy będą trafiać studenci wydziału budownictwa i architektury.

  W konkursie Polska Firma Przyszłości Mont-Bud została laureatem w kategorii Lider Usług MS.

 • Magnum. Współpraca, partnerstwo i technologie kluczem do sukcesu

  Gdy firma Magnum rozpoczynała działalność w 1976 roku, była jedną z pierwszych zajmujących się produkcją i sprzedażą żaluzji. Firma skupia się na tym, by tworzyć i sprzedawać komponenty oraz technologie do produkcji przesłon okiennych. Zbigniew Świeboda, prezes Magnum, zaczynał w firmie od pracy w dziale zaopatrzenia mniejszych klientów. W 2001 roku został już dyrektorem generalnym, aż w końcu w 2013 roku przejął firmę. Rynek zna od podszewki, sam kreuje nowe trendy. Analizuje rynek, jeździ po całym świecie, rozmawia z handlowcami, a potem wymyśla nowe kolekcje, ich kolorystykę.

  Współpraca i partnerstwo to słowa-klucze w działalności kieleckiej firmy. Obecnie Magnum przygotowuje się do wejścia na Zachód. To bardzo chłonny, choć trudny rynek - jest dużo firm specjalizujących się w wąskiej ofercie. I są też Chińczycy. Praca ruszyła pełną parą, bo robi się ciepło i słonecznie, czyli sezon dla przesłon okiennych. Ten czas wyjątkowy jest też z innego powodu - Magnum wprowadzi swój pierwszy i jedyny produkt, który będzie sprzedawany nie w częściach, a już gotowy - zewnętrzne przesłony okienne.

  Firma Magnum Polska wygrała przygotowany przez "Gazetę Wyborczą" oraz BGŻ BNP Paribas ogólnopolski konkurs Polska Firma Przyszłości w kategorii Lider Produkcji MSP.

 • Kurowski Group. Przepis na złoty biznes

  Szymon Kurowski od dziecka przypatrywał się pracy swojego ojca, który od 1986 r. prowadził w Jeleniej Górze sklep numizmatyczny. To doświadczenie okazało się niezastąpione, gdyż w niespełna dziesięć lat zdołał przekształcić niewielki rodzinny sklep w doskonale prosperujące przedsiębiorstwo, które szybko stało się liderem na światowym rynku kolekcjonerskim.

  W 2009 r. firma zaczęła produkować tzw. lokalne monety - dukaty miejskie. Z jednej strony były gadżetem turystycznym, z drugiej - miały wartość pieniądza, można było nimi płacić w kilkudziesięciu miastach Polski. W tym czasie firma powiększyła się do dziesięciu osób. Kurowski razem ze współpracownikiem wymyślili też opakowanie kartonowo-plastikowe na monety.
  Jego firma zajmuje się nie tylko produkcją opakowań, ale też nanoszeniem ozdobnych powłok na monety, np. po to, żeby je postarzyć. Miesięcznie wykonuje od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy takich monet, które trafiają głównie do kolekcjonerów w USA.
  Firma Kurowski Group zatrudnia obecnie prawie 100 osób i obsługuje ponad 20 europejskich mennic i banków centralnych oraz ponad setkę firm numizmatycznych na świecie. Niedługo rozpocznie budowę centrum badawczo-rozwojowego.

  W konkursie Polska Firma Przyszłości Firma Kurowski Group została liderem w kategorii Lider Produkcji Mikro.

 • Finał akcji Polska Firma Przyszłości. Poznaliśmy laureatów rankingu

  Przez trzy miesiące "Gazeta Wyborcza" wraz z bankiem BGŻ BNP Paribas prowadziła akcję Polska Firma Przyszłości. Podczas specjalnej gali 23 czerwca ogłosiliśmy laureatów rankingu.
  - Wygranie konkursu to jest promocja firmy, to swego rodzaju dyplom, który mówi "jestem dobrą firmą" - mówi Andrzej Blikle, członek kapituły rankingu.

  Oto laureaci rankingu: w kategorii lider produkcji mikro została firma Kurowski Group Sp. z o.o. z Jeleniej Góry.
  w kategorii lider usług mikro została firma PHU Danex Sp. z o.o. Sp.k. z miejscowości Rosko k. Wielenia
  w kategorii lider produkcji MSP została firma Magnum Polska Sp. z o.o. z Kielc.
  w kategorii lider usług MSP została firma MONT-BUD Sp. z o.o. z Gdańska.
  Dodatkowe wyróżnienie w kategorii osobowość biznesu otrzymał Stefan Batory, prezes i założyciel firmy iTaxi.pl Sp. z o.o. z Białegostoku.
  Wyróżnienie w kategorii firma odpowiedzialna społecznie otrzymała Hydroergia Sp. z o.o. Sp. k. z Radwanic koło Wrocławia.

 • Pieniądze na eksport? Dotacje dla małych i średnich

  | Michał Frąk | 27-06-2016 06:06

  Unijne pieniądze ruszają pełną parą. Duża ich część przeznaczona jest dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zobaczymy, na co i kiedy można starać się o pieniądze.

 • Po co ci tablet, skoro masz ścianę? [POLSKA FIRMA PRZYSZŁOŚCI]

  | Paweł Hekman | 26-06-2016 11:37

  Ileż razy widzieliśmy to w kinie: bohater podchodzi do wyświetlanego obrazu i zaczyna nim poruszać za pomocą dłoni. Dziś to już nie tylko wymysł twórców s.f., ale też realne oprogramowanie. Na pomysł jego utworzenia wpadło dwóch producentów na świecie. Jeden z nich swoją bazę ma w Zielonej Górze.

 • Zaczynał od małego sklepiku. Dziś obsługuje wielkie banki w Europie

  | Marta Lasek | 25-06-2016 13:00

  Dwie dolnośląskie firmy: Hydroergia z Radwanic i Kurowski Group z Jeleniej Góry zdobyły nagrody w konkursie "Polska Firma Przyszłości" organizowanym przez "Gazetę Wyborczą" oraz Bank BGŻ BNP Paribas.

 • Małe firmy odetchną? Będą zmiany w podatkach

  | Szczepan Wojdyła | 24-06-2016 14:59

  Do tej pory wszystkie firmy, niezależnie od osiąganego dochodu, musiały płacić miesięcznie 1121 zł składki na rzecz ZUS, co dla najmniejszych przedsiębiorstw było ogromnym obciążeniem. Być może już wkrótce ta sytuacja się zmieni.

 • Znamy już Polskie Firmy Przyszłości

  Przez trzy miesiące prowadziliśmy akcję Polska Firma Przyszłości. Pokazywaliśmy polski biznes, jego mocne i słabe punkty. Przedstawialiśmy ludzi - liderów mikro: małego i średniego biznesu. W specjalnym Rankingu Polska Firma Przyszłości kapituła konkursu wyłoniła najlepsze mikrofirmy oraz z sektora MSP w kategorii Lider Produkcji oraz Lider Usług. Na gali finałowej, która odbyła się wczoraj, poznaliśmy laureatów ogólnopolskich i zwycięzców regionalnych.

  Poznajcie PEŁNĄ LISTĘ laureatów regionalnych i ogólnopolskich Rankingu.