– Spełnia się moje marzenie sprzed trzech lat, by każdy lekarz, czy to w Warszawie, czy w Ustrzykach Dolnych, mógł przepisać choremu medyczną marihuanę – mówi dr Marek Bachański, neurolog, który jako pierwszy lekarz w Polsce stosował taką terapię u dzieci z padaczką oporną na leki.

Medyczna marihuana przed nowelizacją ustawy była dostępna tylko dla kilkunastu osób rocznie

Do tej pory na polskim rynku aptecznym zarejestrowany był tylko jeden lek na bazie konopi, a dostęp do niego mieli nieliczni, bo miesięczna terapia tym lekiem to koszt kilku tysięcy złotych. Alternatywnie medyczną marihuanę można było sprowadzić z zagranicy, w ramach tzw. importu docelowego.

Droga była jednak długa i trudna. Wystawiona przez lekarza recepta wymagała zgody konsultanta wojewódzkiego w określonej dziedzinie medycyny, a następnie podpisu ministra zdrowia. Procedury ciągnęły się zwykle miesiącami, w efekcie leki zdobywało w ten sposób kilkanaście osób rocznie.

Jednym z pierwszych, którzy skorzystali ze sprowadzanych z zagranicy leków z marihuany, był Maks, chłopiec z zespołem Downa cierpiący na padaczkę oporną na leki. Szukając dla syna skutecznej terapii, Dorota Gudaniec trafiła na informacje o medycznej marihuanie. Chłopiec, wtedy pięciolatek, miał za sobą półtora miesiąca w śpiączce farmakologicznej i ciągłe, nieustępujące napady padaczki. Trafił na terapię do dr. Marka Bachańskiego w Centrum Zdrowia Dziecka. Lekarz wiedział, że w przypadku padaczki u dzieci wykorzystywane są dwie substancje zawarte w marihuanie – kannabidiol CBD oraz tetrahydrokannabinol THC.

Pierwsze efekty leczenia konopiami pojawiły się po kilkunastu dniach. Liczba napadów padaczkowych spadła o 90 proc. Do eksperymentalnej terapii neurolog włączał kolejne dzieci. U większości efekty leczenia były równie spektakularne. Wtedy dr Bachański zrobił coś, co kilka lat wcześniej powiodło się amerykańskim lekarzom prowadzącym terapie konopiami. Nagłośnił sukces innowacyjnej metody leczenia.

Pozostało 87% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej