Mężczyzna to zupełnie inny gatunek pacjenta. Nigdy nie jest chory, chyba że na grypę. Większość idzie do lekarza, gdy ich kobieta zaciągnie. A żeby mówić o tym, że ma zaburzenia wzwodu? Nigdy! Również nie każdy lekarz zapyta: "Jak tam pana życie seksualne?".

Partnerka czy partner mężczyzny z zaburzeniami erekcji mogą się czuć współodpowiedzialni za jego problem, uważać, że są mało pociągający czy że nie mogą zadowolić partnera. Najgorsze jest to, że z czasem mężczyźni przestają się przytulać i całować, unikają sytuacji prowadzących do łóżka. W końcu w związku zanika wszelka intymność.

Jednak jeśli spojrzeć na badania przeprowadzone przez prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmę "Seksualność Polaków 2011"*, jesteśmy zadowoleni ze swojego życia seksualnego. Bardzo zadowolonych, zadowolonych i raczej zadowolonych jest w sumie aż około 80 proc. badanych. Raczej niezadowolonych i bardzo niezadowolonych jest tylko 9 proc. z nas. Odsetek ten jest niemal identyczny u obu płci.

Kobiety mają w życiu średnio trzech partnerów seksualnych, mężczyźni - dwa razy więcej. Statystyczny akt seksualny Polaka (od gry wstępnej do zakończenia stosunku) trwa 28 min, a sam stosunek - 13 min.

Bardzo mało osób też deklaruje, że nie ma z kim się kochać. Tylko 4-6 proc. z nas twierdzi, że w ostatnim roku nie współżyło.

Według tego, co twierdzimy, niespecjalnie spotykają nas jakieś łóżkowe kłopoty.

Obawy związane z aktywnością seksualną to głównie niechciana ciąża i zakażenie HIV, na trzecim miejscu (około 30 proc. badanych) plasuje się niepokój, że nie sprawdzimy się seksualnie. Mężczyźni częściej przyznają, że podczas stosunku oceniana będzie ich sprawność seksualna. Ale najstarsi spośród badanych (40-49 lat) obawiali się tego najrzadziej. Jak ocenia prof. Izdebski, wskazywać to może, że badani w tej grupie wiekowej starają się maskować i racjonalizować swoje problemy seksualne (np. kłopoty z erekcją). Albo nie są nastawieni na epatowanie seksualnością.
Pozostało 89% tekstu
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.