Kluczem do rozwiązania zagadek Wszechświata jest Wielki Zderzacz Hadronów, który przyspiesza cząstki elementarne do nieprawdopodobnych prędkości, po czym doprowadza do ich zderzenia. Na łamach „Wyborczej” postanowiliśmy zderzyć ze sobą nieprzeciętne umysły, by móc spojrzeć poza horyzont aktualności. Dlatego zgromadziliśmy wyjątkowe osoby z pozornie odległych od siebie światów i nazwaliśmy je jutronautami.

Postanowiliśmy je skonfrontować zarówno ze sobą, jak i z wyzwaniami, które stawia przed nami przyszłość. Jaki scenariusz nas czeka – czy zmierzamy w stronę dystopijnego świata, w którym człowiek zostanie zniewolony przez maszyny? A może już niedługo ludzkość wejdzie na wyższy poziom rozwoju, stając się reżyserem własnej ewolucji? Zorganizowaliśmy cykl debat, podczas których jutronauci zmierzą się z najważniejszymi stojącymi przed naszą cywilizacją pytaniami o to, dokąd doprowadzi nas galopujący postęp technologiczny, a także - kim będzie człowiek przyszłości. 

W drugiej odsłonie cyklu „Wyborczej”, którego partnerem jest Kulczyk Investments, zgromadziliśmy artystów, naukowców, przedsiębiorców, konstruktorów, którzy dzisiaj kreują naszą przyszłość. Opracowaliśmy jego formułę wspólnie z Sebastianem Kulczykiem, liderem młodego pokolenia przedsiębiorców, wedle którego „żyjemy w wyjątkowym czasie”.

– Technologiczny wykładniczy rozwój świata jest już nie do zatrzymania. Ludzkość stanęła na progu największej w dziejach rewolucji, która zmiecie większość obowiązujących zasad naszego życia i pracy. Eksplozja sztucznej inteligencji, robotyzacja, blockchain, postęp medycyny, długowieczność, nowe, „wywrotowe” modele biznesowe już dzisiaj piszą przełomowy rozdział historii ludzkości. Słuchajmy więc uważnie jutronautów, bo oni już wiedzą. Wiedzą, co nieuchronne, ale również - co jeszcze nieprzesądzone – przekonuje Sebastian Kulczyk.