Finał to wyjątkowa okazja do posłuchania Jutronautów. To nieprzeciętni ludzie - zarówno ci, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki, jak ci, którzy mają już za sobą wielkie dokonania. Porozmawiają m.in. o relacji człowieka z robotem, starzejącym się społeczeństwie, zmianach klimatu, sztuce przyszłości, więzieniach na Marsie czy przymusowej pracy na YouTube.  W trakcie Finału ogłosimy również wyniki konkursu stypendialnego „Bilet za horyzont”.

Serdecznie zapraszamy już 17 listopada 2018 w godz. 10-15 do Konesera, który jest partnerem wydarzenia.

Adres: plac Konesera 3, Warszawa.

Wstęp: bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja (dokonacie jej tu).

Na wydarzenie zapraszamy całymi rodzinami – dla dzieci w Strefie Jutra przygotowaliśmy warsztaty kreatywne.

Finał Jutronautów organizuje „Gazeta Wyborcza”. Partnerem strategicznym projektu Jutronauci jest Kulczyk Investments. Partnerem medialnym jest TOK FM.

Partnerami wydarzenia są Think Tank, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZiTT), Uczelnia Łazarskiego, Wolves Summit, Warsaw Business Youth, Youth Business Poland, Creative Coding, Brain Embassy i Koźmiński Business Club, PocketBook, Publio.pl oraz Koneser.

Co będzie można zobaczyć podczas Finału Jutronautów?

„Mars 2030” to projekt przestrzeni mieszkalnej do długodystansowych lotów kosmicznych, a Hyperloop to nowy środek transportu, który umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku. To tylko przykładowe instalacje, które będzie można obejrzeć już wkrótce podczas wydarzenia. Każdy z jego uczestników będzie mógł porozmawiać z robotami na stoisku z Google Home i Alexą. Ale to tylko część atrakcji, które dla was przygotowaliśmy.

Jedną z nich będzie wystawa prac absolwentów drugiego rocznika Creative Coding, studiów podyplomowych oferowanych w Warszawie przez School of Form, wydział projektowy Uniwersytetu SWPS. Zobaczymy na niej technologię, która dzieli lub zbliża. Budzi skrajne emocje. Miesza przestrzeń cyfrową z fizyczną.

„Emphatyphyte” zainspiruje was do pytania, dlaczego roślinność traktowana jest przedmiotowo i pozwoli wam „wejść z nią w kontakt”. Aktor (Tillandsia duratii, oplątwa olbrzymia) umieszczony będzie w czarnym prostopadłościanie, stanowiącym ramę dla interakcji pomiędzy rośliną a człowiekiem. Oplątwa przemieszcza się w przestrzeni w reakcji na położenie widza. Wykonuje także ruchy, bazując na odruchach nastycznych badanych przez Karola Darwina.

Z kolei „Magnetio” składa się z metalowych kulek tworzących płaską taflę. Dzięki wytwarzanemu przez człowieka polu elektromagnetycznemu stają się masą, z której można kształtować przestrzenne formy. Im więcej osób bierze udział w zabawie, tym ciekawsze można uzyskać efekty, pokazując siłę wspólnoty.

Praca BLOB (autorka Martyna Chojnacka) fizycznie wizualizuje utwór muzyczny,
jest kinetyczną rzeźba, geometryczną formą pokazującą jak technologia reaguje na muzykę. Zatrzymaj się, posłuchaj, popatrz jak BLOB zmienia swoją formę.

Będzie można także obejrzeć prace Olki Osadzińskiej - autorki ilustracji dla najbardziej poczytnych magazynów, która jako jedna z pięciu kobiet z całego świata została zaproszona przez Reeboka do zaprojektowania modelu butów w limitowanej kolekcji.

Zapraszamy!