„Ze sztuczną inteligencją trzeba rozmawiać krótkimi zdaniami i na temat” – taką radę słyszy Chuck, gdy prosto z fabryki odbiera swojego seks-robota Harmony. Razem ze swoją „partnerką” wyruszają w podróż po Kalifornii. Wkrótce Chuck przekona się, że Harmony to nie tylko seksualna zabawka, ale też maszyna, która lubi książki i rzuca cytatami z klasyków.

W Tokio babcia Sakurai dostaje w prezencie od swojego syna uroczego robota o nazwie Pepper – maszyna ma sprawić, że kobieta będzie się czuła mniej samotna. Z czasem Pepper staje się jednak coraz bardziej kapryśny, uznając, że rozmowa ze starszą panią jest dla niego mało interesująca.

 

Chuck, Harmony, Sakurai i Pepper to bohaterowie dokumentu „A to mój przyjaciel robot” (ang. „Hi, Ai”), nakręconego przez niemiecką reżyserkę Isę Willinger. Film zostanie zaprezentowany 10 maja o godz. 20 w warszawskim kinie Luna w ramach 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Podstawową osią filmu są pytania: na ile roboty i sztuczna inteligencja zmienią nasze życie? Co zyskamy, a co stracimy? Kto będzie grał pierwsze skrzypce w świecie przyszłości?

„Jak żyć z robotami?”. Debata po filmie „A to mój przyjaciel robot”

Na te – i inne nurtujące pytania – spróbują odpowiedzieć także przedstawiciele biznesu, nauki i sztuki, którzy wezmą udział w debacie po prezentacji filmu. Rozmowę „Jak żyć z robotami?” poprowadzi Vadim Makarenko, wydawca serwisów poświęconych danym i technologiom w „Gazecie Wyborczej”. Wśród jego gości będą:

  • Leon Ciechanowski - kognitywista, filozof, kulturoznawca. Zajmuje się fenomenologią oraz poczuciem sprawstwa/kontroli. Obecnie pracuje na Management and Artificial Intelligence in Digital Society w Akademii Leona Koźmińskiego oraz na Wydziale Psychologii w Uniwersytecie SWPS. Prowadzi badania w zakresie interakcji człowiek (ro)bot;
  • Michał Marczak – reżyser filmowy, scenarzysta, autor filmu „Wszystkie nieprzespane noce” (nagroda za reżyserię na festiwalu Sundance w 2016 r.) i „Fuck For Forest” (jeden z 10 najbardziej innowacyjnych dokumentów ostatnich lat według magazynu „Dazed and Confused”);
  • Petros Psyllos – elektronik, programista, popularyzator nauki i przedsiębiorca, uznany przez amerykańską edycję „Forbesa” za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów, a przez Massachusetts Institute of Technology Review za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce;
  • Mariusz Gromada – dyrektor departamentu zarządzania kampaniami w Banku Millennium, specjalizujący się w budowaniu relacji z klientami przy wykorzystaniu pogłębionej analizy danych. Autor bloga popularnonaukowego MathSpace.pl.

Debata pod patronatem „Gazety Wyborczej” i Jutronautów

Film „A to mój przyjaciel robot” zostanie wyświetlony już 10 maja w kinie Luna o godz. 20. 

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity potrwa od 10 do 19 maja. Szczegółowy program i bilety dostępne na stronie mdag.pl.

Partnerem debaty „Jak żyć z robotami" jest projekt Jutronauci, realizowany przez „Gazetę Wyborczą” przy współpracy z Kulczyk Investments.