Ludzie marzą o lotach w kosmos. O dogłębnym poznaniu naszej galaktyki, a może nawet obcej cywilizacji. Czy jednak nie powinniśmy najpierw rozwiązać palących problemów tu na ziemi, a dopiero później myśleć o zdobywaniu galaktyki? Na ten temat wraz z prowadzącym Piotrem Cieślińskim, szefem działu nauka 'Gazety Wyborczej' dyskutowali nasi Jutronauci:

Aleksandra Bukała - przedsiębiorczyni z branży aerokosmicznej. Doktor nauk ekonomicznych, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej. W latach 2012-2018 związana z SENER Sp. z. o.o. jako dyrektor ds. rozwoju w branży aerokosmicznej, a następnie dyrektor generalna. Od 2018 dyrektor zarządzająca CREOTECH Instruments S.A., Członek Zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Jakub Mielczarek - fizyk teoretyk, adiunkt w Zakładzie Teorii Układów Złożonych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie odbywa staż podoktorski w Centre de Physique Theorique w Marsylii. Wcześniej pracował również w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Warszawie oraz w Laboratoire de Physique Subatomique et de Cosmologie (LPSC) w Grenoble. Prowadzi badania głównie z zakresu kosmologii i grawitacji kwantowej, w szczególności dotyczące możliwości badania fizyki na skali Plancka z wykorzystaniem obserwacji astronomicznych.

Michał Kracik - projektant wzornictwa, pasjonat eksploracji kosmosu. Prowadził badania w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Zakładzie Aeronautyki i Astronautyki początkowo jako stypendysta Fulbrighta, a następnie - po zrobieniu doktoratu w Krakowie - jako Postdoc, również na MIT. Obecnie jest prodziekanem na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie, gdzie prowadzi m.in. pracownię Projektowania dla Środowisk Ekstremalnych. Współzałożyciel i Design Manager w firmie EXEON
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    `