Węgry to kraj, który warto odwiedzić całą rodziną i to niezależnie od pory roku. Latem można tu zażywać kąpieli w licznie zlokalizowanych basenach, wiosną i jesienią oddawać się wielu aktywnościom na świeżym powietrzu, a zimą jest gdzie pojeździć na nartach czy łyżwach. W niemal wszystkich regionach kraju nie brakuje miejsc, w których można posmakować nieco adrenaliny. Mowa o parkach przygód. Lesiste ukształtowanie Węgier sprawia, że znajdziemy tu prawdziwe perełki. Ich główną atrakcją są konstrukcje linowe i drewniane: zwodzone mosty, zjazdy na linach, jeżdżące tyrolki, elementy do balansowania, przejeżdżania, wspinania się oraz do przeskoków. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

Smak adrenaliny

Jeden z ciekawszych parków znajduje się w mieście Sátoraljaújhely, w regionie Zemplén, tuż przy granicy ze Słowacją. Chlubą parku jest najdłuższy wyciąg krzesełkowy na Węgrzech. Mierzy on 1332 metrów długości, a jego wysokość nad poziomem morza wynosi od 250 do 280 metrów. Na środkowej stacji wyciągu znajduje się główne wejście do parku, natomiast na górnej stacji znaleźć można taras widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na całe Sátoraljaújhely. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest też tor saneczkowy. Jego całkowita długość wynosi 2275 metrów, co czyni go najdłuższym torem na Węgrzech. Każdy umieszczony na torze bobslej może osiągnąć prędkość 37 km/h, ale to pasażer decyduje, jak bardzo się rozpędzi. Sporej dawki adrenaliny dostarcza też zjazd tyrolski. Lina, po której można zjechać, rozciągnięta jest pomiędzy dwiema górami, co powoduje, że osiąga ona długość ponad 1,1 tys. metrów. To najdłuższa taka trasa na Węgrzech.

Zróżnicowane możliwości

Z wizyty w parku zadowoleni będą miłośnicy wspinaczki. Znajdą tu ściankę wspinaczkową o powierzchni 400 metrów kwadratowych. Jest to najwyższa ścianka wspinaczkowa na Węgrzech i jedna z najwyższych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej wysokość wewnętrzna wynosi 18, a zewnętrzna 20 metrów. Dzięki zróżnicowanym poziomom trudności, wspinaczki mogą spróbować zarówno amatorzy, jak i prawdziwi profesjonaliści i nikt nie będzie rozczarowany. To jednak nie koniec atrakcji parku. Jest tu też park linowy, lodowisko oraz trzy trasy narciarskie, z których jedna może być używana przez cały rok – jest to najdłuższa i najszersza na Węgrzech sztuczna trasa narciarska. W pobliżu parku, w regionie Górnej Cisy, istnieje wiele możliwości spędzania czasu wolnego. Można się tu wybrać na wycieczkę rowerową, przejażdżkę segwayem, spływ kajakiem, narty wodne czy wziąć lekcję wakeboardingu.

Pieszo, rowerem lub w wodzie

Prawdziwą skarbnicą parków przygód są tereny wokół jeziora Balaton – największego jeziora w Europie Środkowej. Każdy z nich oferuje parki linowe o różnym stopniu trudności, a tory bobslejowe w Balatonboglár i Balatonfuzfo umożliwiają zażywanie adrenaliny o każdej porze roku. Można tu spróbować sił na ściance wspinaczkowej, postrzelać z łuku i korzystać z wielu atrakcji w parkach linowych. Cały teren „węgierskiego morza”, jak określa się Balaton, sprzyja podejmowaniu różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu. Można tu znaleźć wiele miejsc do spacerów, wspinaczki, można odwiedzać jaskinie i podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę jeziora z punktów widokowych.  Amatorzy nordic walking znajdą doskonale przygotowaną sieć tras spacerowych. Jest też coś dla fanów dwóch kółek. Wokół jeziora została zbudowana ścieżka rowerowa, której większość przebiega tuż nad brzegiem, a całkowita jej długość wynosi 210 km. Można tu też pojeździć konno,  wynająć jacht, zapisać się na szkolenie żeglarskie lub na zorganizowany rejs. Latem Balaton to z kolei raj dla miłośników sportów wodnych. Temperatura wody osiąga nawet 26°C. Dzieci zadowolone będą z ponad 70 znajdujących się tu plaż. Tuż przy nich najmłodsi znajdą dmuchane zjeżdżalnie, wodne parki, kolorowe place zabaw, boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej. Młodzież i dorośli mogą natomiast spróbować kitesurfingu lub paddleboardingu.

Wodne szaleństwa

Poszukując dodatkowych wrażeń, warto odwiedzić park wodny, oddalony zaledwie 500 m od Balatonu. Znajduje się tu drugi co do wielkości basen z falami na Węgrzech. Na rodziny czeka tu 12 gigantycznych zjeżdżalni oraz trzy dla najmłodszych Oprócz basenów i zjeżdżalni, znajdują się tu sauny, kabiny parowe, komory aromatyczne i jaskinia lodowa. Ze zjeżdżalni i niemal każdego punktu parku wodnego rozciąga się wspaniała panorama na Balaton. Miłośnicy wodnych szaleństw powinni też odwiedzić aquapark w Budapeszcie. To jeden z największych krytych wodnych parków rozrywki w Europie. Jest czynny przez cały rok. Gościom oferuje 15 basenów zajmujących powierzchnię 4 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się tu 11 zjeżdżalni o łącznej długości kilometra i strefa saun. Ciekawą ofertę przygotował też aquapark w Hajdúszoboszló, gdzie na gości czeka 13 zjeżdżalni, w tym jedna z aż czterema torami, wielka zjeżdżalnia spiralna oraz dwie zjeżdżalnie dla najmłodszych. To propozycja idealna na lato. Ale z wielu parków wodnych, znajdujących się na terenie Węgier, jak na przykład aquaparku w Budapeszcie można korzystać przez cały rok. Zażywanie kąpieli o każdej porze roku umożliwiają też baseny zlokalizowane w kąpieliskach termalnych. Jest co wybierać i to w każdym regionie kraju.

Nauka przez zabawę

W ramach odpoczynku od aktywności, warto zabrać dzieci do znajdującego się w Budapeszcie Muzeum Czekolady. To wspaniałe miejsce dla łasuchów. Nie tylko poznaje się tu historię czekolady, ale i degustuje wyroby: od tradycyjnej czekolady, po pralinki czy trufle. W Budapeszcie warto też zajrzeć całą rodziną do CSOPA (Csodák Palotája). To centrum nauki o powierzchni ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Zajmuje aż dwa piętra i zaprasza małych i dużych odkrywców. Czeka tu escape room, a nawet kino 5 i 9D. Dla dzieci w wieku przedszkolnym stworzono tzw. Szlak Tajemnych Odkrywców oznaczony symbolem małej sowy. Nieco większe dzieci będą zafascynowane możliwością odkrywania praw przyrody poprzez wykonywanie własnych doświadczeń. A stąd koniecznie trzeba udać się  do zoo. Zoo w Budapeszcie ma ponad 150 lat. Mieszka tu ponad 5000 zwierząt, reprezentujących ponad 700 różnych gatunków. Warto zajrzeć tu nie tylko, by zobaczyć zwierzęta, ale i zachwycającą architekturę.

Wszystkie regiony Węgier skrywają atrakcje dla całych rodzin. Pozwalają spędzać wspólnie czas, korzystając z różnych form aktywności i w otoczeniu urokliwej przyrody. Na rodziny z dziećmi czekają nowoczesne hotele z pełnym zapleczem spa&wellness oraz urokliwe domki, które pozwalają najmłodszym podglądać codzienną pracę gospodarstw. Małym odkrywcom wizyta na Węgrzech na pewno przypadnie do gustu.

Materiał powstał na zlecenie rządu Węgier przy wsparciu Unii Europejskiej