Pamiętajmy przy tym, że - jak mawiał Bill Gates - nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką. A Linus Torvalds, znany fiński programista, zapewniał, że programowanie może być świetnym wyzwaniem. - Większość programistów programuje nie dlatego, że spodziewają się zapłaty lub uwielbienia tłumów, ale dlatego, że programowanie jest dla nich zabawą - mówił.

Jak zachęcić dzieci do takiej aktywności? Warto im wskazywać, że niemal każde urządzenie elektroniczne działa dzięki pracy programistów: czy jest to pralka czy samochód, czy komórka, czy gra komputerowa. Wszystko to zawdzięczamy cyfrowemu zastosowaniu matematyki. Dlatego zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w naszym konkursie!

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

Zastanów się, gdzie w cyfrowym świecie obecna jest, pozornie tradycyjna i offline’owa, matematyka.

W kreatywny sposób, tj. za pomocą filmu, serii zdjęć, grafiki, infografiki, prezentacji (tradycyjnej, przygotowanej ręcznie lub komputerowej) wskaż miejsca, w których – choć jej nie widać – istnieje.

Pokaż innym, gdzie ukrywa się jej geniusz i jak ważną rolę matematyka odgrywa w codziennym życiu, którego nieodłącznym elementem, w coraz większym stopniu, staje się cyfrowy świat.

Od czego zacząć?

Pomyśl, co najczęściej robisz przy komputerze/w Internecie i czy już wiesz, w jaki sposób pokażesz miejsca, w których – bardziej lub mniej widocznie – ujawnia się znacząca rola matematyki?

W jakiej formie najlepiej będzie pokazać to innym?

Praca graficzna? Film? Prezentacja? A może masz pomysł na jeszcze inną formę? Jeśli jeszcze się zastanawiasz, poproś o pomoc w podjęciu decyzji rodziców, rodzeństwo lub dziadków albo panią ze świetlicy lub swoją nauczycielkę matematyki.

Jak dodać zgłoszenie konkursowe?

Kiedy wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, przekaż swoją pracę dyrekcji szkoły, aby mogła przesłać ją na adres matematyka@wyborcza.pl jako zgłoszenie w konkursie do 11 listopada 2018.

Następnie czekaj na wyniki, które zostaną opublikowane do 22 listopada 2018 do godziny 10:00.

Nagrody w konkursie (granty do 5 000 zł) zostaną wręczone podczas V Festiwalu Matematyki, na który już teraz serdecznie zapraszamy.

Konkurs organizujemy w ramach akcji „Matematyka się liczy” prowadzonej przez mFundację i „Gazetę Wyborczą”. Atrakcyjne nagrody!

1. REGULAMIN

2. ANEKS DO REGULAMINU (wydłuża przyjmowanie zgłoszeń do 11 listopada)

3. OŚWIADCZENIA