"Świat musi mieć sens" - to tytuł książki będącej zapisem rozmów Aleksandry Klich z arcybiskupem Józefem Życińskim. W 70. rocznicę urodzin tej wyjątkowej postaci polskiego Kościoła zapraszamy w piątek 31 sierpnia do Teatru NN na wieczór wspomnień.

Spotkanie poświęcone zmarłemu w 2011 r. arcybiskupowi odbędzie się 31 sierpnia (piątek) o godz. 17 w sali czarnej Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN przy ul. Grodzkiej 21 w Lublinie. Wstęp wolny. W dyskusji wezmą udział autorka książki Aleksandra Klich oraz prof. Jan Woleński i prof. Sławomir Żurek. Prowadzenie: Tomasz Dostatni OP.

Weź udział w konkursie na opowieść pod hasłem "Nieznani bohaterowie naszej niepodległości". Są atrakcyjne nagrody pieniężne

Arcybiskup Życiński, wybitny uczony, filozof, był metropolitą lubelskim od 1997 r. do śmierci w 2011. W tym czasie stał się jedną z najbardziej wyrazistych postaci Kościoła, często zabierał głos, zawsze odważnie, w ważnych sprawach publicznych. Zadziwiał dynamizmem i energią, był m.in. inicjatorem organizowanych w Lublinie Kongresów Kultury Chrześcijańskiej. O czym rozmawia z ks. Życińskim Aleksandra Klich w książce „Świat musi mieć sens”? M.in. o świecie pustych kościołów, o tym, dlaczego Chrystus nie zszedł z krzyża, po co biskupowi niewierzący, jak nie zmilitaryzować chrześcijaństwa i dlaczego w Kościele częściej rozmawia się o ciele niż o duchu. Autorka porusza wiele ważnych wątków dotyczących współczesności i religii. Rozmawiają m.in. o feminizmie, o in vitro, eutanazji, strachu, przyjaźni i samotności. Nowe wydanie uzupełnione o pasjonującą osobistą opowieść autorki o arcybiskupie wydawnictwo „Znak” trafnie promuje zdaniem: „Książka, która pozwala usłyszeć głos autorytetu”.

– Józef Życiński uwiódł mnie, jak wielu wątpiących, poszukujących, zagubionych. Tych, którzy w Ewangelii szukają wiary, nadziei, miłości. Którzy wierzą w otwarty Kościół daleki od doraźnych ideologicznych wojenek – pisze autorka we wstępie książki. Życiński był postacią ważną nie tylko dla wierzących. Szeroko otwierał drzwi Kościoła i zapraszał do dyskusji. „Zarzucano arcybiskupowi liberalizm, uważając zapewne, że to wielki grzech. Tak, miał ewangeliczną odwagę spotykania się z „celnikami i grzesznikami”, rozumiał wątpiących, bo wątpienie jest wpisane w los człowieka. Szukał ludzi na obrzeżach, może nawet uważał, że tam jest serce Kościoła. W tym sensie był „liberałem”, bo miał zmysł miłosierdzia. Nie szukał wyimaginowanych wrogów, tylko wartości, które łączą” – pisał o nim ks. Andrzej Luter.

Wszyscy, którzy znali arcybiskupa, wiedzą jak bardzo dziś go brakuje. Od katastrofy smoleńskiej wojna polsko-polska narasta, dialog staje się niemożliwy. Wielu oczekuje głosu autorytetu, głosu Kościoła. Rozmowy na temat roli Kościoła zaczynają się często od zdania „gdyby żył arcybiskup Życiński...”. To zdanie z pewnością padnie podczas spotkania wokół książki Aleksandry Klich, warto zatem przyjść i posłuchać odpowiedzi. Zapraszamy.

ZNAK

Podczas spotkanie w Teatrze NN będzie można kupić książkę Aleksandry Klich „Świat musi mieć sens. Ostatnia rozmowa”

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem