Kolejna odsłona Akademii Opowieści. O co chodzi w naszej akcji?

Cezary Łazarewicz radzi, jak pisać [PORADNIK]

 Weź udział w naszej akcji, przyślij opowieść [FORMULARZ]

O Piotrze Pustelniku mówi się, że to człowiek, który ze wszystkich łodzian zaszedł najwyżej. Przybyli na spotkanie goście mieli okazję posłuchać opowieści o tym, czym dla himalaisty jest wolność, a także, kto w dzieciństwie był dla niego bohaterem.

Himalaista Piotr PustelnikHimalaista Piotr Pustelnik MARCIN STĘPIEŃ

W swojej opowieści często odwoływał się do własnych doświadczeń ze wspinaczki. Pustelnik na spotkaniu w łódzkim Keja Pubie opowiedział m.in. o tym, czym dla niego jest wolność. 

- Wolność to prawo i przywilej do samostanowienia o własnym losie - tłumaczył Pustelnik. - To strasznie patetycznie brzmi, ale dzisiaj słowo wolność odmienia się przez tysiące przypadków.

Na początku spotkania Piotr Pustelnik wspominał swoje dzieciństwo. Urodził się krótko po wojnie i te 6 lat walki o niepodległą Polskę naznaczyło jego lata młodzieńcze. Bohaterami dla Piotra Pustelnika byli jego rodzice. Bohaterką była także babcia, która mieszkała na Śląsku w trakcie zaborów. - W czasach, gdy nie istniał nasz kraj, babcia pielęgnowała polską tradycję. Czytała swoim rówieśnikom Sienkiewicza.

Pustelnik zaznaczył, że nigdy nie musiał walczyć o wolność. Nie był też żołnierzem. Nienawiść do wojny wpoili mu ludzie, którzy przeżyli lata okupacji. Na spotkaniu Pustelnik wspomniał także postać swojego nauczyciela historii i języka polskiego. - Pan Brudziński nauczał nas, jak powinien wyglądać współczesny patriotyzm - tłumaczył.

MARCIN STĘPIEŃ

Wolności dla siebie Pustelnik szukał w górach. - To wcale nie musiały być olbrzymie szczyty - mówił. - Człowiek może poczuć się wolny w momencie, gdy zejdzie ze ścieżki w Tatrach.
W trakcie wspinaczki po ośmiotysięcznikach wolność bierze się z pewnej możliwości kreowania. - Każde przejście to tworzenie własnej ścieżki - mówił alpinista. - To ty decydujesz, gdzie wbijesz hak. 

Piotr Pustelnik jako trzeci Polak zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników. Swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczął w 1990 roku. Na pierwszą wyprawę na Gasherbrum II (8035 m) pojechał m.in. z Wandą Rutkiewicz. W ciągu siedmiu lat zdobył 10 ośmiotysięczników za pierwszym podejściem. Na ostatni szczyt – Annapurnę (8091 m n.p.m.), wspiął się w kwietniu 2010 r. W 2016 roku został prezesem Polskiego Związku Alpinizmu.

Środowe spotkanie z Piotrem Pustelnikiem było częścią cyklu Akademia Opowieści

Drugi rok z rzędu w ramach akcji „Gazety Wyborczej” czytelnicy sami mogą opowiedzieć historię ważnych dla nich ludzi. Tegoroczna edycja jest ściśle powiązana z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.