Wybitny reporter, dziennikarz i publicysta, laureat ubiegłorocznej Nagrody Literackiej "Nike" radzi, jak napisać ciekawy tekst o nieznanym bohaterze naszej niepodległości.

1. Każdy ma ciekawą historię do powiedzenia, ale nie każdy o tym wie.

2. Jeśli chcesz czegoś się dowiedzieć o swoim bohaterze, musisz z nim porozmawiać. A jeśli twój bohater już nie żyje, powinieneś zdobyć o nim jak najwięcej informacji, rozmawiając z ludźmi, którzy go znali. Do takiej rozmowy trzeba się przygotować, bo to nie będzie spotkanie przy herbatce - musisz ją dobrze przemyśleć. Najlepiej zanotuj sobie najważniejsze pytania. Pytania najtrudniejsze, które mogą być nieprzyjemne, zadaj na końcu, gdy Twój bohater cię zaakceptuje, a być może nawet polubi.

3. Pytaj o szczegóły. Bez nich opowieść będzie „płaska”. „Szczegóły są palcami olbrzyma” - powtarzała swoim reporterom Małgorzata Szejnert, która szefowała działowi reportażu „Gazety Wyborczej”.   

4. Nagrywaj, bo każde słowo jest ważne.

5. Słuchaj uważnie. Nie przerywaj. Gdy odsłuchiwałem nagrania rozmów z bohaterami, setki razy słyszałem, jak przerywam im w najważniejszym momencie, gdy chcieli mi powiedzieć coś ważnego.

6. Jeśli nie ma z kim porozmawiać o Twoim bohaterze, szukaj o nim informacji w archiwach i książkach. Szukaj w nich także potwierdzenia informacji, które przekazali Ci rozmówcy. Pamiętaj, że pamięć ludzka jest zawodna. Spróbuj wyjaśnić, skąd się wzięły rozbieżności.

7. Dotrzyj do współbohaterów opisywanych zdarzeń lub spisanych przez nich relacji. Im więcej osób opowiada historię, tym dla niej lepiej.

8. Nawet jeśli Twój bohater nie potrafi opowiadać ciekawie, to Twoim obowiązkiem jest stworzenie pasjonującej opowieści.

10. Warto skonsultować na koniec z bohaterem, czy wszystko dobrze zrozumiałeś.

11. Nie kombinuj. Pisz prostym językiem. Krótkimi zdaniami. I niech będzie to opowieść linearna.

Komentarze