„Najważniejszy człowiek w moim życiu” – to temat Akademii Opowieści, do której „Gazeta Wyborcza” zaprasza Czytelników. Zachęcamy wszystkich, by przysyłali nam swoje spisane opowieści o ludziach, którzy są dla nich ważni. Najlepsze teksty zostaną opublikowane w „Dużym Formacie” i nagrodzone.

Jak opowiadać? Jakie pytania sobie zadać, by opowieść była pełna, a opisany człowiek nie był papierowy, tylko prawdziwy? Pomóc mają w tym spotkania, na które zapraszamy w całej w Polsce. W Poznaniu w najbliższy wtorek o najważniejszym człowieku będzie opowiadał prezydent Jacek Jaśkowiak, a pytania zada mu reporter Włodzimierz Nowak.

Polska nieopowiedziana

– Polska jest krajem nieopowiedzianym. Krajem nie dość opowiedzianych ludzi, którzy nie rozumieją się nawzajem. Polska zbyt szybko się rozwijała w ostatnich latach, mamy braki w opowiedzeniu o tych przemianach. Dlatego się nie dogadujemy – tak Włodzimierz Nowak tłumaczy sens Akademii Opowieści. – Moja robota polega na tym, że słucham ludzi, zbieram opowieści i próbuję je dobrze przekazać. I takie jest moje zadanie – mówi o swojej roli. – Prezydent Jacek Jaśkowiak jest postacią znaną, w Poznaniu pewnie każdy ma o nim jakąś swoją opowieść, w Polsce stał się symbolem niezależności samorządowej. Ciekawe, jak ktoś taki ułoży swoją opowieść o ważnym dla siebie człowieku, jak się z tą opowieścią będzie zmagał – dodaje.

Spotkanie w Bibliotece Raczyńskich

O kim opowie prezydent? Przekonamy się na spotkaniu. Rozpocznie się ono we wtorek 28 lutego o godz. 18 w Bibliotece Raczyńskich przy pl. Wolności, w sali nr 5. Wstęp jest wolny, ale sala ma ograniczoną pojemność i prosiliśmy o rejestrację uczestników – trwała ona przez blisko miesiąc i wszystkie miejsca zostały już wstępnie zarezerwowane. Nie oznacza to jednak, że nie można przyjść bez rejestracji – spotkanie jest otwarte dla wszystkich, nie gwarantujemy jednak wszystkim miejsc siedzących.