Reprywatyzacja

hp, 2008-08-04Czy należy przyznawać rekompensaty za utracone mienie? Dlaczego? Jeśli tak - na jakich zasadach?

Amerykańscy kongresmeni naciskają na Polskę i Litwę ws. mienia ofiar Holocaustu

Grupa 25 amerykańskich kongresmenów wysłała list do przedstawicieli władz Polski i Litwy, w którym domagają się rozwiązania kwestii rekompensat za mienie zagrabione żydowskim właścicielom podczas II wojny światowej.  (24-06-09, 20:33)

Lepiej jednak oddać. To się opłaca. Polemika w sprawie reprywatyzacji

PRL okradł swoich obywateli. Żaden rząd w wolnej Polsce, przez 19 lat, nie zdołał wynagrodzić tych strat byłym właścicielom. Jednak reprywatyzacja to nie tylko kwestia naprawy krzywd, ale i pragmatyzmu. Jej brak może rozsadzić budżet państwa  (04-08-08, 07:43)

Zabrać źle, oddać jeszcze gorzej

Odebranie prywatnej własności nie zajmuje najwyższego miejsca na skali zła wyrządzonego przez Polskę Ludową i nie zasługuje na specjalne traktowanie - uważa  (30-07-08, 08:45)

Reprywatyzacja nie tylko dla Żydów

- Polska powinna dla swego dobra sprawę reprywatyzacji wreszcie mieć za sobą. Nie tylko ze względu na dobre stosunki z Żydami - mówi Guy Billauer, jeden z dyrektorów Amerykańskiego Komitetu Żydów  (19-07-08, 00:00)

Kongres USA: domagamy się od Polski restytucji mienia

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała w środę projekt rezolucji Izby, wzywającej Polskę do uchwalenia ustawy zapewniającej zwrot lub rekompensatę właścicielom mienia prywatnego zagrabionego przez Trzecią Rzeszę i rządy komunistyczne. Chodzi o mienie będące własnością żydowskich ofiar Holocaustu i ich rodzin oraz polskich właścicieli majątków prywatnych.  (16-07-08, 21:41)

Amerykanie żądają przeprowadzenia reprywatyzacji w Polsce

Kongres USA przygotowuje stanowczą rezolucję wzywającą Polskę do wypłaty odszkodowań za mienie zagarnięte podczas i po II wojnie światowej  (14-07-08, 00:00)

Polacy nie chcą reprywatyzacji?

Jeszcze nigdy poparcie dla reprywatyzacji w naszym kraju nie było tak niskie, jak obecnie. Zwolennikiem zwrotu własności dawnym właścicielom jest tylko co trzeci Polak - poinformowało wczoraj Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).  (05-06-08, 20:07)

Reprywatyzacja jak po grudzie

Nie wcześniej niż na przełomie czerwca i lipca rząd rozpatrzy założenia do projektu ustawy mającej rozwiązać problem roszczeń reprywatyzacyjnych - dowiedzieliśmy się w środę w Ministerstwie Skarbu. Organizacje właścicielskie nie akceptują pomysłów resortu w tej sprawie  (04-06-08, 20:26)

Zamiast reprywatyzacji zadośćuczynienie

Dawni właściciele i ich spadkobiercy nie mają co liczyć na zwrot mienia w naturze. Rząd zaproponuje im rekompensaty w gotówce wypłacane w ratach nawet przez kilkanaście lat - dowiedziała się „Gazeta”  (14-05-08, 00:00)

Tusk w Izraelu o młodzieży i reprywatyzacji

Premier jest gotowy rozmawiać w Izraelu o reprywatyzacji mienia żydowskiego w Polsce, ale na pewno nie będzie negocjował jej szczegółów - zastrzegają źródła rządowe.  (08-04-08, 01:00)

Michnik: Rekompensaty za utracone mienie? Tak, ale dla wszystkich i na równych prawach

W ostatnich dniach dwóch znaczących działaczy społeczności żydowskiej w Stanach Zjednoczonych opublikowało artykuły w „Dzienniku". Oba teksty traktujące o restytucji mienia żydowskiego utrzymane są w tonacji życzliwej Polsce. Ale też oba zawierają sformułowania bałamutne.  (26-03-08, 01:00)

Reprywatyzacja wraca. PiS chce referendum

- To byłoby to tak: biedni Polacy, a dokładnie potomkowie biednych Polaków, mają zapłacić potomkom bogatych Polaków czy obywateli polskich - mówił wczoraj prezes PiS.  (13-03-08, 00:00)

Tusk obiecuje pomoc Żydom

Premier Donald Tusk na zamkniętym spotkaniu w Nowym Jorku z szefami największych żydowskich organizacji w USA obiecał „wysiłki” na rzecz rychłego przeforsowania w polskim Sejmie ustawy o restytucji żydowskiego mienia.  (12-03-08, 00:00)