Czy robot może być dobrym towarzyszem podróży? Jak kocha Swietłana Aleksijewicz? Czytaj w "Wyborczej na Środek Lata"

- Piszę książkę o miłości i początkowo chciałam zrobić 50 opowieści kobiecych i 50 męskich, ale po trzech latach zorientowałam się, że nie potrafię dotrzeć do mężczyzn. Że to, co o nich napiszę, będzie, być może ciekawe, ale powierzchowne i banalne. Nie będzie to literatura wysokiej klasy. Bo nie potrafię ich zapytać, jak należy. Kiedy napisałam „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, Adamowicz, dzięki któremu odnalazłam swoją drogę, powiedział: „Jakie to szczęście, że ja tego nie napisałem. Nie wpadłbym na setki pytań, które zadałaś, bo jestem mężczyzną”. Tak samo u mnie z miłością. Trudno, napiszę historię o miłości kobiet -
ze Swietłaną Aleksijewicz, noblistką, reporterką i pisarką, rozmawia Ludmiła Anannikova.

W wydaniu także:

Spór o wilka w polskich lasach
Inaczej boją się ludzie na wschodzie niż na południu Polski, w zależności od regionu - mniej, jeżeli las jest gęsty i prawie dzikich zwierząt nie widują. Może to zależeć od tego, jak długo wilki na danym terenie żyją, ale też - na ile działają tam różne wpływowe lobby i co mają do powiedzenia. Bo konflikty pomiędzy ludźmi a drapieżnikami, to ostatecznie zawsze konflikty ludzko-ludzkie. 

Ksiądz Adam Boniecki: nie gardź nikim
KAŻDY może zmienić się na lepsze. [Grzechem jest] gardzić kimś np. z racji jego sytuacji moralnej, materialnej, poziomu umysłowego, rasy, narodowości. Ranić słowami lub zachowaniem. Wyładowywać na otoczeniu swój zły humor. Nie szukać w SOBIE przyczyn tego, że z niektórymi ludźmi szczególnie trudno mi współżyć.

Jerzy Owsiak: Polska powinna być jak nasz festiwal
Śmiem twierdzić, że bardziej kocham ten kraj i zrobiłem dla niego o wiele więcej niż najbardziej wyrazisty nacjonalista ze wszystkim, co ma na sobie: dresem, koszulką i tatuażem małego powstańca na łydce.

Przynajmniej pan się nie bał
Po doświadczeniach z Irlandii, gdzie mnie traktowano jak równego, jak ja mogę kogokolwiek traktować w inny sposób? Chcąc pokazywać nasz powiat jako otwarty, zachęcać inwestorów, zachęcać ludzi do odwiedzin - jak możemy się zamykać na kogokolwiek? Każdy, kto troszeczkę świata zobaczył chyba tak myśli...
Z Marcinem Piotrowskim, który jako jedyny w radzie Lubaczowej zagłosował przeciw deklaracji anty-LGBT, rozmawia Aga Kozak.

"Ola kocha Jezusa i Agatę. Kościół mówi: grzech"
Publikujemy reportaż Doroty Borodaj, który ukazał się w magazynie "Kontakt"

Czy szamani hipnotyzują polskich biskupów?
Z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim rozmawiają Artur Nowak i Marcin Wójcik

Czy rowery uratują świat?
Duńczycy są pragmatyczni. Mamy świra na punkcie liczb. Za każdym razem, gdy wsiadam na rower, budżet miasta oszczędza 25 centów na kilometrze. Kiedy wsiadam do auta, traci 87 centów. Ponad 62 proc. mieszkańców Kopenhagi jeździ rowerem, to daje nam czyste powietrze. Wystarczy, że rower będzie najszybszym środkiem transportu w dotarciu z punktu A do B w mieście, i ludzie się przesiądą.
Z Mikaelem Colville’em-Andersenem, urbanistą nazywanym "Richardem Dawkinsem rowerzystów", rozmawia Aleksander Gurgul.

W tygodniku "Wysokie Obcasy":

Brzuch kobiety
Obecność jednej istoty w ciele drugiej jest tak osobliwym fenomenem, że gdyby nie dowody, których nie sposób podważyć, ludzie mieliby kłopoty, aby weń uwierzyć
Z Pauliną Reiter rozmawiają Ewa i Stach Szabłowscy, kuratorzy wystawy „Życie wewnętrzne. Brzuch”

Nieustraszona Megan Rapinoe
Mamy różowe włosy i purpurowe włosy, tatuaże i dredy. Mamy białe dziewczyny, czarne dziewczyny i wszystkie pomiędzy. Heteroseksualne i lesbijki. Nie mogłabym być bardziej dumna z bycia współkapitanką tej drużyny.
Tekst Joanna Wróżyńska

Edyta Bartosiewicz: Zaczęłam kochać
Miałam być najlepsza w klasie i przynosić same piątki. Czwórka z plusem była już problemem, szczególnie, gdy ktoś dostał lepszą ocenę. Ciągle byłam do kogoś porównywana
Rozmawiają Aga Kozak i Joanna Wróżyńska

Seks między karmieniami
Wyobraź sobie taką sytuację: kobieta leży na łóżku, przy jej piersi śpi niemowlę, które właśnie przestało ssać, ona nie może go odstawić, bo wie, że od razu zacznie płakać. Za nią, przytulony „na łyżeczkę”, leży jej partner, który się z nią kocha
Z Kamilą Raczyńską-Chomyn, edukatorką seksualną, rozmawia Ewa Kaleta

Moda w obronie rzek
Dzika znaczy piękna. Zbudowanie świadomości ekologicznej jest tak trudne jak wyhaftowanie 1047 strojów kąpielowych

Szkoła podróżowania: Tel Awiw Kafki
Jeśli nie chcecie wydać fortuny, stołujcie się na bazarach. Tel Awiw to stolica street foodu Wysłuchała Basia Starecka

Ciało bogini za nic się nie wini
Teraz już się nie kryguję i jak jestem u kogoś w domu, mówię wprost, że jeśli ta osoba nie ma nic przeciwko, idę pomyszkować w łazience
Z przyjaciółkami Aleksandrą Domańską, aktorką, i Miriam Michalską, menedżerką restauracji, rozmawiają Monika Kucel i Paulina Puchalska / Element Żeński

Miałem dość świata porno
Matka chciała mu wynagrodzić brak akceptacji w społeczeństwie. Nie godziła się na próby zmienienia jej syna w „macho”, bo innym nie podobała się jego delikatność. Otoczyła go bezwarunkową miłością
Z Tomerem Heymannem, izraelskim reżyserem filmu „Jonathan Agassi uratował mi życie”, rozmawia Dagmara Zandman

W tygodniku "Nasza Europa":

Czy to koniec ery Erdogana?
Jak zmienia się turecka scena polityczna i relacje między Ankarą a Brukselą.

Zmierzch sułtanatu
Aresztowania, uciszanie niezależnych mediów czy łamanie konstytucji nie zrobiły na Turkach takiego wrażenia jak liczby. 3,5 mln syryjskich uchodźców, 4,5 mln bezrobotnych i pogarszające się warunki życia sprawiły, że rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju najpierw straciła Stambuł, a teraz traci w sondażach. Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj, Erdogan by przegrał.

Spór o F-35, czyli NATO w kryzysie
USA wstrzymują dostawy maszyn dla Turków, ponieważ Ankara chce kupić rosyjski system obrony powietrznej. Waszyngton obawia się, że poufne dane o najnowocześniejszym uzbrojeniu mogą wpaść w ręce Moskwy.

Jak Europa inwestuje w mózgi
Stworzenie komputerowego modelu ludzkiego mózgu miało być europejskim odpowiednikiem „lotu na Księżyc”. Nie dolecieliśmy, tuż po starcie Komisja Europejska była zmuszona zmienić cel. Więc gdzie teraz leci europejska nauka?

Timothy Garton Ash: Czy Brytania wciąż może być liberalna?
Skupieni na nowym, probrexitowym rządzie Borisa Johnsona, nie zapominajmy o Liberalnych Demokratach, którzy pod kierownictwem wybranej kilka dni temu Jo Swinson mają szansę poprowadzić walkę o odzyskanie Brytanii liberalnej. Tej liberalnej i naprawdę Wielkiej Brytanii, która nie ma własnej reprezentacji, którą ludzie na całym świecie podziwiali i której dziś im brak.

W sobotę 27 lipca wraz ze specjalnym wydaniem "Wyborczej na Środek Lata" ukażą się "Wysokie Obcasy", magazyn "Nasza Europa" oraz "Wielka Wyborcza" - pierwsza polska polityczna gra planszowa z ilustracjami Andrzeja Milewskiego, znanego jako "Andrzej Rysuje". 
Kilka opcji politycznych walczy o władzę. W miarę zaawansowania gry, politycy eliminują się wzajemnie na skutek różnych decyzji czy przeciwności losu. Komu uda się dotrzeć do mety? Sprawdź!

Wielka Gra Wyborcza
Wielka Gra Wyborcza 


"Wyborcza na Środek Lata" to aż 112 stron do czytania i zabawy w wakacje! 

Komentarze