Obecnie na alergię cierpi połowa Polaków. Choć uczulenia to znany problem medyczny, to najczęściej nie są traktowane poważnie.

Bagatelizujemy je, stąd urosło wokół nich wiele teorii. Przeczytaj, które z nich to mity, a które prawda?

W zeszycie także:

  • Kichasz, kaszlesz, dusisz się, gdy tylko przestąpisz próg własnego mieszkania. Na skórze wyskakuje ci czerwona wysypka. Najbardziej niebezpieczne miejsce w domu to łóżko. Jak pozbyć się z domu alergenów?

  • Współczesne metody leczenia astmy i alergii mają sprawić, by pacjent nie odczuwał żadnych dolegliwości. Mogą być stosowane interwencyjnie lub przewlekle.

  • Wiele kosmetyków wywołuje u mnie uczulenie. Szukam więc w drogeriach i aptekach kosmetyków hipoalergicznych. Ale co tak naprawdę to określenie oznacza? Czym krem dla alergików różni się od tego zwykłego?

  • Człowieka potencjalnie może alergizować wszystko, ale są pokarmy, które mają silny potencjał wywoływania ciężkich reakcji alergicznych, z wstrząsem anafilaktycznym włącznie. To jest tzw. wielka ósemka czyli: mleko krowie, białka jaja kurzego, skorupiaki, ryby, orzechy ogólnie – z wyszczególnieniem orzechów ziemnych, soja i pszenica.

Jak żyć z alergią? Specjalny dodatek w czwartek 28 marca w "Gazecie Wyborczej".

Komentarze