Ks. Grzegorz Strzelczyk o wierze, prof. Maria Koczerska o królowej Jadwidze, a prof. Zbigniew Mikołejko o szczęściu. To wszystko w specjalnym powiększonym wydaniu "Wyborczej" na święta, które ukaże się w poniedziałek 24 grudnia.

- Ratunek tkwi w odrzuceniu przekonania, że rodzina jest jedyną, absolutną wartością. I uznaniu, że oprócz niej istnieją inne wartości: praca, przyjaźń, solidarność, otwartość na innego, obowiązek społeczny, uczestnictwo w kulturze - mówi prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Aleksandrą Klich. Tekst przypominamy w ramach Wyborcza Classic.

W wydaniu także:
Bardzo świąteczna rozmowa ateisty z księdzem
- Jeżeli człowiek jest pewny swej racji czy wiary i jest w tym przekonaniu wyluzowany, a nie zacietrzewiony, to nie musi od razu walić sztachetą w łeb tego drugiego. Mogę tego słuchać, bo to mi nic nie zrobi - z ks. Grzegorzem Strzelczykiem rozmawia Grzegorz Wysocki.

Nigdy nie będzie takiego lata
- Spałam w jego piżamach, nosiłam jego ulubioną bluzę, w kółko oglądałam zdjęcia i wywiady. Słuchałam naszych piosenek, puszczałam filmy Woody’ego Allena, którego Tomek uwielbiał. Próbowałam zatrzymać kawałek naszego życia - z Anną Kalitą, wdową po Tomaszu Kalicie, rozmawia Małgorzata Wach.

Urodziłem się w stajni, jak Jezus - poleca redakcja magazynu reporterów "Duży Format"
Ustalili, że po porodzie podrzucą niemowlę do domu Józefa Balczeniuka, sąsiada. Wierzyli, że zrozpaczony po stracie synka rolnik przygarnie noworodka. Tak też się stało. Balczeniuk ochrzcił małego Żyda w katolickim kościele. Po latach Édouard Rosenblatt przywiózł do Polski swoją żonę i dzieci. - To był rodzaj hołdu dla mojej polskiej rodziny, chciałem pokazać im rezultat mojego ocalenia.

Macierewicz. Człowiek prześladowany inaczej
Publikujemy fragment książki Tomasza Piątka „Macierewicz, jak to się stało”. Piątek na przykładzie wycinka biografii Macierewicza dotyczącego jego internowania w stanie wojennym pokazuje, że nawet ta sprawa - pozornie prosta - internowania, ucieczki, a potem ukrywania się przyszłego szefa MON, pełna jest niejasności i sprzecznych informacji. Jak wielu innych Macierewicz nigdy nie próbował jej prostować.

Nie mów, jak masz na imię
W autokarze młody przystojny Polak w mundurze uśmiechnął się i powiedział: "Teraz jest w porządku". Zaczęłam płakać. Nie wiedziałam, co nas czeka, ale wiedziałam, że tu już nikt nie będzie nas zabijał. Maciej Jarkowiec o wspomnieniach uchodźczyni z Czeczenii.

Kogo naprawdę kochała Jadwiga - poleca redakcja tygodnika "Ale Historia"
Zawisza dostał od Jadwigi jasny rozkaz: przyjrzyj się Jagielle, nie przyjmuj żadnych podarków. Po wizycie w łaźni wysłał list: „Sylwetka jest zgrabna, ciało dobrze zbudowane, a obyczaje poważne i godne księcia”. Dwunastolatka się uspokoiła. Ci polscy możni nie zgotowali jej najgorszego losu. Z prof. Marią Koczerską rozmawia Mirosław Maciorowski.

Mieszkanie? Ściśle prywatne
Mieszkanie będzie dla nas tym samym co Netflix lub Spotify. Zestawem możliwości ujętych w abonamencie: ktoś nam sprząta, odbiera pranie, zajmuje się psem czy kotem - Zbigniewem Maćków odpowiada na pytania Doroty Wodeckiej.

Co tak pachnie?
Natka pietruszki w rosole, ziemniaki z sosem wyjadane z talerza palcami (żeby babcia nie widziała), czekoladowy krem z kakao, drożdżowa chałka z wanilią i rodzynkami oraz suszone w piekarniku grzyby. Te zapachy stawiają mnie na nogi. Margit Kossobudzka o tym, co warto zwęszyć nie tylko w święta.

Nasze kłopoty ze składaniem życzeń
"Żebyś wreszcie miał prawdziwą pracę...", "Żebyś sobie kogoś znalazła...". O nie, takich życzeń nikomu nie składajmy. Co warto powiedzieć, podpowiada Wojciech Bonowicz.

"Wyborcza na Boże Narodzenie" już w poniedziałek 24 grudnia w kioskach!

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
z przyjemnoscią kupię.W kiosku zawsze kilka gazet Wyborczej,więc trzeba się pośpieszyć,by kupić.!!!!
już oceniałe(a)ś
1
0