Nowe doniesienia o cukrzycy, opis działania najpopularniejszych przypraw ziołowych i dieta, która wspomaga zrastanie się kości po złamaniu - to główne tematy piątkowego dodatku "Tylko zdrowie"

To cukrzyca. Tylko jaka?
Czy to możliwe, że lekarz nie powie nam, na jaki typ cukrzycy chorujemy? Owszem, możliwe. Bo cukrzyca to nie tylko typ 1 i 2. Medycyna odkrywa coraz to nowe jej postacie. – Lekarze wykryli u mnie cukrzycę, ale żaden nie powiedział, czy to typ 1, czy typ 2 – poskarżyła się nam czytelniczka. Miała żal do lekarzy o niepełną diagnozę. Powodem takich sytuacji jest to, że nie zawsze wyniki badań jednoznacznie wskazują na typ cukrzycy. Zresztą znanych typów cukrzycy jest już kilkanaście i można się spodziewać, że odkrywane będą kolejne. Pisze: Judyta Watoła.

Przyprawy leczą
Bazylia, tymianek, kolendra, oregano.... Te i inne popularne zioła nie tylko podnoszą smak potraw, ale także mają działanie prozdrowotne. Jak je stosować, do czego dodawać i jakich efektów się spodziewać. Pisze Margit Kossobudzka.

Jak wspomóc złamaną kość
Wywrotka na nartach albo potknięcie na śliskim chodniku może się skończyć złamaniem nogi lub ręki. Co jeść, by kość zrosła się jak najszybciej?
Odstaw na czas zrastania się kości restrykcyjne diety. Aby organizm miał siłę na walkę ze złamaniem, musi być dobrze odżywiony. Perspektywa kilku tygodni siedzenia ze złamaną nogą rodzi obawy, że utyjemy. Pamiętajmy jednak, że nasz organizm do zrastania kości potrzebuje wielu składników odżywczych i podstawy do odbudowy kości. Należy pamiętać, że dobra dieta ma wpływ na tempo zrastania kości. Po 30. roku życia prawidłową dietą i aktywnością fizyczną wpływamy na zwolnienie ubytku masy kostnej. Pisze: Ewa Tomkowska

Zęby lubią rutynę
Na sukces w zachowaniu zdrowia wpływają drobne, ale systematyczne nawyki. Zęby nie są tu wyjątkiem. Jeśli chcemy, by były ładne i zdrowe, nawet w wieku podeszłym, musimy narzucić sobie nieco dyscypliny. Niestety, ze statystyk wynika, że po 40. roku życia trudno znaleźć osobę, która miałaby komplet zębów. Najczęstsze są braki jednego lub dwóch zębów, ale bywa i gorzej. Przyczyny to próchnica, paradontoza i urazy mechaniczne.
Co robić, by długo mieć piękny uśmiech? Pisze: Margit Kossobudzka

Tygodnik "Tylko zdrowie" w piątek 14 grudnia z "Gazetą Wyborczą".

Komentarze