Nadciśnienie to przewlekła choroba, która latami nie daje żadnych objawów, choć czyni w organizmie wielkie szkody. Jedyny i prosty sposób na jej wykrycie to regularne pomiary.

Mimo, że nadciśnienie jest częstą chorobą, bo przyjmuje się, że cierpi na nią więcej niż co trzecia  dorosła osoba, to jej przyczyn nie udało się dotąd odkryć. Medycyna poznała za to, jakie są czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby. Do grupy ryzyka zaliczane są  osoby obciążone genetycznie (w rodzinie jest nadciśnienie, ktoś miał zawał serca), chorujące na cukrzycę lub miażdżycę (często te dwie choroby występują jednocześnie), osoby prowadzące siedzący tryb życia, a także ludzie żyjący w ciągłym pośpiechu lub napięciu psychicznym z uwagi na sytuację rodzinną albo pracę zawodową.

Rozwojowi nadciśnienia tętniczego sprzyja także nadwaga i otyłość, a ponieważ występują coraz częściej, przybywa także chorych na nadciśnienie. Badania na zlecenie WHO pokazały, że nieprawidłowe ciśnienie ma już nawet co piąty polski ośmiolatek.

  • Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia nadciśnienia?
  • Jak mierzyć ciśnienie?
  • Jakie są rodzaje nadciśnienia?
  • Dlaczego nadciśnienie szkodzi?
  • Jak się tę chorobę diagnozuje i leczy?

Dowiedz się w środę 26 września z "Gazety Wyborczej"

Komentarze