Jak Kościół w Pensylwanii uciszał ofiary – reportaż z USA w „Dużym Formacie”

Kościół w Pensylwanii stworzył cennik odszkodowań, by zamknąć ofiarom usta. Gwałt wyceniono w nim na 175 tysięcy dolarów – w najnowszym „Dużym Formacie” wstrząsający reportaż Dionisiosa Sturisa o kulisach afery pedofilskiej w Kościele w Pensylwanii.

Po drodze mija kościół św. Klemensa w swoim rodzinnym Johnstown, w zachodniej części Pensylwanii, i biura diecezjalne w pobliskim Hollidaysburgu. Gdy jedzie tą trasą, a jeździ nią co najmniej raz w tygodniu, jak zwykle wraca do niego ta sama fantazja: rozpędzić się i wjechać w jeden lub drugi budynek. Przebić się przez ścianę, rozwalić ołtarz i konfesjonały, biurka i szafy z dokumentami, wysiąść z samochodu i strzaskać mordę pierwszemu napotkanemu księdzu. Mała jest szansa, że byłby to jego prześladowca – ojciec George Koharchik, bo został wydalony z kapłaństwa i teraz mieszka spokojnie dwie ulice dalej.

 —

Burzliwa historia Kaszub, ksiądz hazardzista i truskawki - reportaż Bożeny Aksamit

Na placu przed kościołem w Wygodzie Łączyńskiej, który zbudował, parafianie ufundowali mu pomnik. Kilka kilometrów dalej, w Lisich Jamach, ma szkołę swojego imienia, w niej gabloty z pamiątkami i wyszywany sztandar. Na ścianie ktoś starannie wykaligrafował motto: „Kochał Boga, ludzi i Ojczyznę”. Zapomniał dodać, że ksiądz Anastazy Sadowski kochał też hazard.

– Proboszcz Sadowski sprowadził truskawkę z zagranicy i uratował Kaszuby od biedy? Aż wierzyć się nie chce, że w katolickim piśmie napisali taką nieprawdę – Bronisława Polaszk z Długiego Krza aż zatrzęsła się ze złości. Miała 83 lata, gdy po niedzielnej mszy kupiła nowy numer „Pielgrzyma” (dwutygodnik wydawany przez kurię w Pelplinie).

Trudno jej było uwierzyć, że ludzie tak szybko zapomnieli, jak było z księdzem i kaszubską truskawką. Kilka dni później napisała list do „Wiadomości Sierakowickich”, złość trzymała ją nadal – takie kłamstwo!

 —

Rozmowa Katarzyny Surmiak-Domańskiej z Andrzejem Dąbrowskim, perkusistą i wokalistą jazzowym, wykonawcą przeboju wszech czasów „Do zakochania jeden krok”, uhonorowanym w tym roku Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.

Magazyn reporterów "Duży Format" w poniedziałek 17 września razem z "Gazetą Wyborczą".