Przegapiłeś dodatek "Gazety Wyborczej" a bardzo chcesz go mieć? Dodatki do "Gazety Wyborczej" można zamówić na kulturalnysklep.pl oraz pod numerem telefonu (22) 555 44 00. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 17.00

Numizmat o średnicy 27 mm wybity został przez Mennicę Polską z mosiądzu i jest pokryty 24-karatowym złotem. Elementem opakowania jest specjalny certyfikat. Na awersie numizmatu obok sylwetki bohatera znajduje się napis: „Ignacy Jan Paderewski ” oraz kopia podpisu mistrza. Paderewski, poza tym, że był utalentowanym pianistą i  kompozytorem, był przede wszystkim wybitnym mężem stanu i politykiem. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum, uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego, 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na rezurekcję Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego. Wkrótce po jego utworzeniu, od 1919 roku Paderewski sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. 

Na rewersie numizmatu natomiast widnieje współczesne godło Polski - orzeł w koronie oraz napis: „1918-2018, 100 lat niepodległości Polski”. Numizmat upamiętnia rocznicę odzyskania przez Polaków własnego państwa po 123 latach zaborów, którą obchodzimy w 2018 roku.

 

Edycja numizmatu to wyjątkowa okazja dla kolekcjonerów. Będzie on dostępny w sprzedaży w kioskach i salonach prasowych tylko przez jeden dzień. Numizmat do kupienia w środę 14 lutego wraz z "Wyborczą" w cenie 29,99 zł  (w tym 23% VAT).

Pierwszy numizmat z serii na 100-lecie Niepodległości Polski z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego został dołączony do "Wyborczej" 14 listopada 2017 r. i jest dostępny na  kulturalnysklep.pl