Według badania brytyjskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie ponad połowa dzieci w Polsce ma własnego laptopa. To największy odsetek w Europie. Jeśli chodzi o smartfony, tylko w Szwecji ma je więcej dzieci. To na nich najmłodsi w Polsce najczęściej przeglądają internet. Ci w wieku do 13 lat spędzają czas głównie w social mediach oraz na słuchaniu muzyki i oglądaniu filmów.

CZYTAJ TAKŻE: Dzień Bezpiecznego Internetu. Facebook radzi, jak zachować bezpieczeństwo

Ale to tylko jedna strona internetu. Inna to setki zagrożeń w każdym zakątku sieci. Oto najważniejsze kroki, jakie powinien podjąć rodzic, by być spokojnym o swoją pociechę.

1. Rozmawiaj z dzieckiem

Kilka lat temu 17-letnia Kelly Kerkenbush z USA wrzuciła na Twittera zdjęcie pierwszej w życiu karty kredytowej. Na fotografii widać było numer karty, a Kelly dodała, że trzycyfrowy kod CVC2/CVV2 jest taki jak jej data urodzenia. Tę internautom nietrudno było ustalić, a ponieważ do transakcji w sieci wystarczy numer karty i ów kod, po kilku dniach do domu dziewczyny zaczęli przyjeżdżać kurierzy. Jeden przywiózł konsolę Xbox, drugi wiertarkę, a jeszcze inny... wibrator. Kartę Kelly wyczyszczono z pieniędzy.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej