Po apelu Komitetu na konto wsparcia strajkujących wpłynęło dotąd ponad 8,5 mln złotych. To sporo, ale nie dość – dlatego organizatorzy apelują o dalsze wpłaty. Gdyby wsparcie dostali wszyscy ubiegający się o nie, wypadłoby zaledwie po 280 zł na osobę. Postrajkowe straty w domowych budżetach wielu nauczycieli są znacznie wyższe.

Pieniądze zostaną rozdzielone wśród nauczycieli, którzy uczestniczyli w strajku, a nie są członkami ZNP, a zatem nie przysługuje im wsparcie z funduszy związkowych.

Organizatorzy zbiórki we wtorek wydali dokument:

Oświadczenie Społecznego Komitetu "Wspieram Nauczycieli"

1. Napłynęło ponad 30 tys. wniosków z prośbą o pomoc materialną w związku z utraconymi dochodami z powodu uczestnictwa w kwietniowym strajku. Komitet dziękuje nauczycielkom i nauczycielom za okazane zaufanie.

2. Na koncie "Wspieram Nauczycieli" zebraliśmy 8 557 955,77 zł (stan na 18 czerwca 2019). Jest to dowód na ogromny obywatelski odruch solidarności i uznania dla pracy polskich szkół, tym ważniejszy, że nastroje wśród nauczycieli i nauczycielek nie są teraz najlepsze. Apelujemy do nauczycieli i nauczycielek, by podniesieni na duchu nie rezygnowali pochopnie z powołania, jakim jest praca z dziećmi i młodzieżą.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej