Wyobraźmy sobie, że istnieje całkowicie tajny, za to w pełni legalny sposób przekupywania urzędnika państwowego. No cóż, zrezygnujmy z mówienia o „przekupywaniu”; wyobraźmy sobie, że można by przekazać temu urzędnikowi pieniądze – w dużej ilości – bez konieczności ujawnienia swojego nazwiska. I wyobraźmy sobie także, że ten urzędnik mógłby przyjąć te pieniądze, a następnie wykorzystać je do robienia jeszcze większych pieniędzy, bez podawania tego kiedykolwiek do publicznej wiadomości.

W istocie nie trzeba sobie tego wszystkiego wyobrażać; to już się dzieje. To coś nosi nazwę „nieprzejrzystego instrumentu zagranicznego” („opaque offshore vehicle”). Jest to rodzaj rachunku bankowego zlokalizowanego na Kajmanach, w raju podatkowym, gdzie transakcje biznesowe są okryte tajemnicą.

Według relacji zamieszczonej w tym tygodniu w „Guardianie” bank inwestycyjny Goldman Sachs posługuje się takim rachunkiem, żeby przekazywać pieniądze od bezimiennych inwestorów firmie noszącej nazwę Cadre. W pewnym uproszczeniu – Cadre inwestuje w nieruchomości. Jednym ze współzałożycieli firmy jest Jared Kushner; innym jego brat. Centrala Cadre mieści się w pewnym budynku na Manhattanie, należącym do firmy obrotu nieruchomościami należącej do rodziny Kushnerów.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej