Były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wygłosił w piątek 28 marca w Dortmundzie mowę pt. „Wartości europejskie i stan państwa prawa w Polsce” otwierającą obrady Konferencji Ministrów ds. Europejskich z 16 niemieckich krajów związkowych. Oto jej treść. Tytuł, lead i śródtytuły pochodzą od redakcji.

Rok 2019 jest rokiem rocznic ważnych nie tylko dla Polski. 30 lat temu, w 1989 roku Polska stała się wolnym, demokratycznym krajem, w pokojowej rewolucji zwyciężając komunizm. Dokonało się to z końcem słynnej dekady „Solidarności”, o której pięknie napisał, odnosząc się do miasta swojego urodzenia, Fritz Stern w swojej książce „Niemcy w pięciu wcieleniach”. Pozwolę sobie przywołać cytat tego wybitnego historyka, z którym miałem przyjemność wiele razy rozmawiać, a też – choć incydentalnie – korespondować:

„Wrocław w latach 80. ubiegłego stulecia nabrał nowego, szlachetnego znaczenia: stając się twierdzą Solidarności, owego polskiego ruchu społecznego, który doprowadził do samowyzwolenia Europy Środkowej i do zjednoczenia Niemiec (piątych Niemiec w moim życiu)”.

Pozostało 80% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej