Prof. dr hab. Stanisław Obirek – antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wyświęcony w 1983 r. W 2005 r., po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego. Wydał m.in. „Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu” i rozmowę z Zygmuntem Baumanem „O Bogu i człowieku. Rozmowy”

Artur Nowak – adwokat, publicysta i pisarz, napisał m.in. „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” (współautorka Małgorzata Szewczyk-Nowak) i „Kroniki opętanej”

W przededniu odbywającego się w tych dniach w Watykanie spotkania przewodniczących episkopatów dotyczącego nadużyć seksualnych i pedofilii w Kościele katolickim papież Franciszek przyjął z rąk Marka Lisińskiego, lidera fundacji Nie Lękajcie Się skupiającej pokrzywdzonych raport na temat procederu tuszowania przez polskich biskupów nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży. Odbierając dokument, Franciszek ucałował Lisińskiego w rękę. To scena poruszająca. Zazwyczaj to ręka papieża jest całowana.

Pozostało 85% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej