Wael Hmaidan – dyrektor wykonawczy Climate Action Network International, największej sieci organizacji międzynarodowych zajmujących się zmianami klimatu. Ekspert Forum ds. Klęski Klimatycznej. Jest doradcą ds. zmian klimatu ONZ i OECD.

Dominika Wantuch: Nie ma dla nas szansy?

Wael Hmaidan: Zaprzeczałbym swojej pracy i pracy tysięcy ludzi, gdybym powiedział, że to koniec. Stoimy nad przepaścią, ale jeszcze nie skoczyliśmy. Wciąż możemy próbować zrobić krok w tył, albo przynajmniej w bok.

Ile dzieli nas od katastrofy?

– 12 lat. Pół stopnia Celsjusza. Już zaczynamy przyglądać się katastrofie. Pożary w Kalifornii i Europie, które powtarzają się coraz częściej, ekstremalne upały w Australii, ale także po drugiej stronie kuli ziemskiej, choćby w Polsce, gigantyczne huragany i tajfuny w Ameryce i Azji czy aktywne cyklony na Pacyfiku i Atlantyku. Siedząc w wieżowcu pośrodku metropolii, możemy udawać, że tego nie dostrzegamy, ale efekt dotrze i tu. Małe wyspy na Pacyfiku znikają, poziom wód gwałtownie się podnosi. Burze, susze, pożary, powodzie – to wszystko efekt ocieplenia klimatu.

Pozostało 88% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej