Niektóre sądy też nie widzą żadnego problemu. Stoją na straży wolności słowa? Nie sądzę. Ignorancja? Być może. Normalizacja? W jakimś stopniu. A może sposób na walkę z przeciwnikiem politycznym?

Oto przypadek, który mną wstrząs-nął: pewna pani dostawała ohydne wpisy na forum internetowym szeroko dostępnym mieszkańcom miasta, którego była i jest radną. Były nie tylko obraźliwe i wyrażały „uczucia i oceny” pewnego pana, „szanowanego” przedsiębiorcy z miasta, gdzie rzecz się działa, ale i pełne fałszywych oskarżeń i pomówień. Miasto doskonale znało ich autora.

Elegancki, majętny doktor Jekyll zasiadał przed komputerem i zmieniał się w pana Hyde’a.

Pisał o niej: „bolszewicka łachudra”, „moralne gówno”, „szmata”, „manipulatorka z lat trzydziestych” (to najłagodniejsze z określeń, których katalog jest udokumentowany i naprawdę imponujący).

Zarzucał radnej (każdorazowo wymieniając ją z nazwiska) kradzieże, oszustwa podatkowe, kłamstwa, spiski, manipulacje i inne niegodziwości. Używał języka, który w dawnych czasach nazywano rynsztokowym – było tam mnóstwo seksizmu i ageizmu, który mało kto dziś zauważa, chociaż sąd powinien.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej