Jak wynika z informacji „Wyborczej” i wywiadu prezydenta dla „Dziennika Gazety Prawnej” – Andrzej Duda skłania się do zgłoszenia weta wobec zmienionej przez PiS ordynacji do Parlamentu Europejskiego.

Znowelizowane prawo dobrze zrobi PiS (i nie bardzo ukrzywdzi Platformę Obywatelską), za to mocno zaszkodzi mniejszym graczom: Kukiz’15, PSL, SLD czy Partii Razem. Faktycznie wyeliminuje ich z wyborów europejskich. Sugerując weto, Andrzej Duda chce pokazać opinii publicznej, że jest prawdziwym demokratą i prezydentem wszystkich Polaków.

Nie wierzę w tę maskę prezydenta. Nie wierzę, bo ta część jego rozmowy z Piotrem Zarembą w „DGP”, która dotyczy zmian w sądownictwie, pokazuje prawdziwą twarz głowy państwa. „Im dłużej trwa spór o Sąd Najwyższy, tym bardziej umacniam się w przekonaniu o słuszności naszego kierunku myślenia” – mówi Duda. W innym miejscu deklaruje dobitnie, że „Trybunał Konstytucyjny jest w pełni legalny”. To wypowiedzi karnego członka Prawa i Sprawiedliwości, a nie demokraty, który szanuje konstytucję i trójpodział władzy.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej