Komunikat rządu RP z 27 czerwca 2018 r. dotyczący zamiaru wprowadzenia zmian w kontrowersyjnej nowelizacji do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, przyjętej 26 stycznia 2018 roku przez polski Sejm, wzbudził nadzieje na pozytywny rozwój sytuacji i krok we właściwym kierunku.

Następnie premierzy Polski i Izraela wydali wspólne oświadczenie, w którym zadeklarowali, że artykuły 55a i 55b wspomnianej nowelizacji zostaną wykreślone. Artykuły owe uznawały każde publiczne stwierdzenie – „wbrew faktom” – że Naród Polski lub Państwo Polskie były odpowiedzialne lub współodpowiedzialne za „zbrodnie nazistowskie popełnione przez niemiecką III Rzeszę” za przestępstwo zagrożone karą do trzech lat więzienia.

Dokładna analiza przeprowadzona przez historyków Yad Vashem pokazuje jednak, że twierdzenia historyczne, przedstawione we wspólnym oświadczeniu jako niepodważalne fakty, zawierają poważne błędy i zakłamania, a sama istota ustawy pozostaje niezmieniona nawet po uchyleniu wyżej wymienionych artykułów. Dalej stanowi ona zagrożenie dla badaczy, niezależności badań i historycznej pamięci o Holocauście.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej