David Harris – ur. w 1949 r., dyrektor wykonawczy American Jewish Committe (AJC), które niedawno otworzyło swoje biuro w Warszawie. Adwokat, absolwent Uniwersytetu Pensylwanii i London School of Economics. Wykładał na Harvardzie, Yale i w Oksfordzie. Kongres USA zasięgał jego opinii przy rozszerzeniu NATO, w sprawie wojen na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie, był gościem Forum Ekonomicznego w Davos.

Kiedy we wczesnych latach 80. po raz pierwszy uczestniczyłem w odbywających się w Chicago polsko-żydowskich rozmowach, uderzyło mnie, jak cienka jest nić porozumienia między naszymi dwoma narodami.

Pomimo zapewnień, że obecni przy stole pragną przyczynić się do kształtowania przyjaznych relacji, każdorazowe poruszenie kwestii historycznych szybko zamieniało rozmowę w kłótnię i wymianę wzajemnych oskarżeń.

Gdyby nie godna podziwu postawa paru osób – po stronie polskiej przede wszystkim wojennych bohaterów, Jana Karskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego – cała inicjatywa upadłaby prawdopodobnie pod ciężarem wzajemnych oskarżeń.

Pozostało 82% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej