Artykuł poświęcony 54-letniemu chemikowi z Niepołomic powstał 3 listopada o godz. 9.53. Napisał go Szczebrzeszyński, redaktor Wikipedii z ponad 8-letnim stażem, autor ponad tysiąca haseł. Tekst, który wówczas zamieścił, liczył niespełna 1600 znaków. Zaczynał się od słów: „Piotr Szczęsny (ur. 1963, zm. 29 października 2017 w Warszawie) był polskim chemikiem, członkiem Stowarzyszenia Mensa Polska”.

Dalej Szczebrzeszyński w kilku zdaniach opisał okoliczności, w jakich Szczęsny dokonał samospalenia. Podał, skąd pochodził, pokrótce scharakteryzował rodzinę. W końcu dopisał odniesienia do Ryszarda Siwca, który latem 1968 r., w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację, dokonał samospalenia na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia, oraz czeskiego studenta Jana Palacha, który z tego samego powodu podpalił się w Pradze kilka miesięcy później.

Artykuł od tego czasu ewoluował. Kolejni użytkownicy dodawali do niego linki do publikacji poświęconych Szczęsnemu oraz zdjęcia kwiatów i zniczy ustawianych na placu Defilad, w miejscu, gdzie dokonał samospalenia.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej