Zespół Anity Gargas, prowadzącej „Magazyn Śledczy” w TVP, odkrył kolejną „aferę”. 26 września telewizja pokazała reportaż, którego głównym bohaterem był Leszek Balcerowicz. Zanim autorzy przeszli do sedna sprawy, Gargas tak opowiedziała o nim widzom: „Balcerowicz – autor kontrowersyjnej reformy gospodarczej”, „kojarzy się z wyprzedażą za bezcen najlepszych polskich spółek”, „uczestniczy w demonstracjach KOD”, „jest przeciwny 'dobrej zmianie'”.

„Afera” miała polegać na tym, że w 2002 r. kierowany wówczas przez Leszka Balcerowicza Narodowy Bank Polski kupił 28-hektarową działkę w Zegrzu wraz ze starymi zabudowaniami wojskowymi, tzw. Fort Zegrze. Kupił od Agencji Mienia Wojskowego, czyli od podmiotu państwowego. Innymi słowy – należący do państwa NBP kupił obiekt od należącej do państwa AMW.

28 hektarów pod Warszawą na wolnym rynku nieruchomości byłoby wyceniane na sumę bliską 100 mln zł. Problem w tym, że na działce są wojskowe obiekty mające wartość zabytkową, których konserwator nie pozwala usunąć. Dlatego bardzo trudno jest wycenić rzeczywistą wartość działki. Brak prywatnych podmiotów chętnych do jej zakupu. Oferta NBP była więc dla Agencji Mienia Wojskowego szczęśliwym trafem. Ostatecznie NBP kupił działkę za 15,8 mln zł, a nie, jak twierdzi Gargas, za ponad 20 mln.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej