Teflon to syntetyczny polimer fluorowy, który zrobił gigantyczną karierę dzięki niezwykłym właściwościom: nie reaguje z żadnym związkiem chemicznym, w niczym się nie rozpuszcza, nie przywierają do niego żadne brudy. Z tego względu stał się synonimem polityka lub partii politycznej, której wizerunkowi nie szkodzą rozmaite skandale.

Teflonowy Tusk

Za partię teflonową przez długi czas uważano Platformę Obywatelską kierowaną przez Donalda Tuska. Dwukrotnie wygrywała wybory. Po czterech latach rządów, w 2011 r., uzyskała wynik niewiele gorszy niż w 2007, a musiała wówczas stawić czoło poważnemu rozłamowi – odejściu z partii jednego z bardziej znanych polityków, Janusza Palikota.

Platformie nie zaszkodziła tzw. afera hazardowa ani komisja śledcza powołana do jej zbadania. Wyborcy byli obojętni na nieudolne działania Ministerstwa Skarbu, kierowanego przez polityka PO, które doprowadziły do upadku dwóch dużych stoczni. Nie obeszły ich informacje o obsadzaniu przez ludzi PO, niemających odpowiednich kwalifikacji, różnych publicznych instytucji.

Pozostało 86% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej