Oba projekty ustaw zostały zgłoszone jako obywatelskie: o rozszerzenie zakazu przerywania ciąży walczy fundacja Życie i Rodzina, o zakaz handlu w niedzielę - "Solidarność". Pod pierwszym projektem od kilku dni zbierane są podpisy, drugi został złożony już rok temu, ale utknął w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Biskupi mocno popierają obie inicjatywy. Przepisy zakazujące aborcji poparli oficjalnie już dwa razy: najpierw w czerwcu, a potem pod koniec sierpnia podczas zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. W ubiegłą niedzielę, także w Częstochowie, bp Jan Wątroba z Rzeszowa ostrzegał na spotkaniu z przeciwnikami aborcji, że „podpisy same się nie zbiorą”.

Kuria częstochowska już zarządziła, że księża na zbiórkę podpisów mają wyznaczyć przynajmniej jedną niedzielę we wrześniu lub w październiku.

Pod koniec sierpnia na Jasnej Górze hierarchowie poparli też po raz kolejny projekt zakazu handlu w niedzielę. Jednym z orędowników zakazu jest metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. – Pozwólmy tysiącom naszych rodaków zmuszonych w ten dzień do pracy dzień święty święcić – mówił podczas mszy w bazylice św. Brygidy w rocznicę Porozumień Sierpniowych.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej