Werdykt jury 10. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki ogłoszono w piątek 24 maja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Laureatem został Maciej Zaremba Bielawski, autor książki „Dom z dwiema wieżami” (wyd. Karakter). Książkę ze szwedzkiego przełożył Mariusz Kalinowski, który został laureatem nagrody dla tłumacza (po raz drugi w historii nagrody, wcześniej otrzymał ją za przekład "Krótkiego przystanku w drodze z Auschwitz" Görana Rosenberga).

Zaremba Bielawski opisuje w tej książce, którą Marcin Wicha celnie porównał do „operacji popełnionej na samym sobie”, losy swoje i swojej rodziny, w tym m.in. historię rozstania rodziców w wyniku marcowej emigracji.

„To książka wielkiej literackiej urody, napisana tak, jak komponuje się utwór muzyczny, rytmiczna, melodyjna, a kiedy trzeba – operująca ciszą i niedomówieniem – zauważyła w laudacji jurorka Julia Fiedorczuk. – Język tej książki ucieleśnia niemożliwość oswojenia traumy. Gdyby była chociaż trochę mniej piękna, nie dałoby się wytrzymać bólu zawartej w niej opowieści”.

Pozostało 90% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej