Tadeusz Sobolewski – ur. w 1947 r. w Warszawie, ceniony krytyk filmowy i dziennikarz. W latach 1990-94 był redaktorem naczelnym magazynu "Kino". Od połowy lat 90. pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Nie tyle recenzuje filmy, ile tworzy na ich podstawie barwne, pogłębione eseje, zakorzenione w historii kina, literatury i sztuki. Jest przy tym wyjątkowym kolegą, zawsze skłonnym do pomocy.  

Opublikował kilka książek, m.in. „Dziecko Peerelu”, „Malowanie na Targowej”, „Za duży blask: o kinie współczesnym”. Za „Człowieka Mirona” - o Mironie Białoszewskim - w 2013 r. był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”.

Poza tekstami do "Wyborczej" i książkami pisze też dzienniki. Jak wspomina - robi to właściwie od zawsze. W końcu zdecydował się część swoich zapisków opublikować. Pierwszy wpis w ukazującym się właśnie tomie „Dziennik. Jeszcze jedno zdanie” nosi datę 30 września 1982 r., to czasy stanu wojennego, ostatni pochodzi ze stycznia 2015 r., gdy autor z żoną pojechał do Indii. Książka to ponad 500-stronicowa podróż do przeszłości, pełna refleksji na temat polskiej historii i polityki. Ale pełna również wpisów bardzo osobistych, dotyczących rodziny autora i najbliższych mu osób.

Pozostało 89% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej