O niektórych okołotargowych premierach już zresztą jest głośno. Na łamach "Wyborczej" pisaliśmy już m.in. o wyczekiwanej nowej powieści Wiesława Myśliwskiego „Ucho Igielne” czy „Królestwie” Szczepana Twardocha, kontynuacji bestsellerowego „Króla” (prapremiera na targach - przeczytaj fragment i rozmowę z autorem).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Sprawdziliśmy, korzystając z pomocy redakcji „Książek. Magazynu do Czytania”.

Jakub Małecki „Nikt nie idzie”, SQN, Kraków

Tym, którzy czytali choćby „Dygot” Jakuba Małeckiego, nie trzeba polecać jego nowej książki. Ten młody pisarz w ostatnich latach wyrasta na jednego z najlepszych opowiadaczy historii na naszym rynku.

„Nikt nie idzie” umocni jego pozycję, szczególnie że Małecki deklaruje, że z tej powieści jest najbardziej dumny. „Główne role grają tu dwa niespełnione kobiece życiorysy, jeden gwałtownie przerwany męski los, dwa nieszczególnie atrakcyjne tatuaże i śmierć” – pisał o tej pozycji Paweł Goźliński, redaktor naczelny „Książek. Magazynu do Czytania”. „Gdybym teraz streścił powieść Małeckiego, trudno byłoby mi potem bronić jej przed zarzutem stereotypowości i banału. Ale »Nikt nie idzie« nie potrzebuje takiej obrony” – zapewnia.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej