*Marcin Wicha – rocznik 1972. Grafik. Projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne. Czasem pisze. Jego teksty ukazywały się m.in. w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Autor „Jak przestałem kochać design” (2015), nagrodzonych „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” oraz kilku książek dla dzieci.

Równolegle z głosowaniem czytelników trwał konkurs na najlepszą recenzję książek finalistek. Autorką zwycięskiej recenzji (nagroda to wycieczka o wartości 3 tys. zł) jest Magdalena Błaszczyk. Oto fragment jej opinii o książce Anny Bikont „Sendlerowa. W ukryciu”:

„Jest w tej książce świat, który potrafi zachwycać i przerażać. Jest paraliżujący strach i motywująca do działania odwaga. I przede wszystkim jest człowiek: taki, który jest zdolny do okrucieństwa, i ten, który żyje bohatersko. Ten, który ma moc zabić, i ten, który może i chce ocalić. W gruncie rzeczy to książka o sztuce wyboru w życiu. Wyboru drogi, czynów, postawy... O decyzji, kim być i jak się zachować”.

Pozostało 85% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej