Ryszard Krynicki - ur. w 1943 r., poeta pokolenia '68, zwanego Nową Falą, tłumacz, wydawca poezji. W latach 70. i 80. związany z opozycją demokratyczną. Sygnatariusz Listu 59, w którym grupa intelektualistów na przełomie 1975 i 1976 r. protestowała przeciwko wasalnym wobec ZSRR zmianom w konstytucji PRL. Objęty zakazem druku. Opublikował kilkanaście książek poetyckich, w tym część w drugim obiegu. Laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, pierwszy polski laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Herberta (wśród jego poprzedników są W.S. Merwin i Charles Simic).

Z Krystyną Krynicką prowadzi cenione wydawnictwo a5, które wydało właśnie listy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996".

Michał Nogaś: Wszystko zaczęło się w sposób bardzo oficjalny...

Ryszard Krynicki: I w bardzo szczególnym momencie. Początek korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, korespondencji, która trwała 41 lat, to listopad 1955 roku. Czas odwilży, który datować można od 21 sierpnia, kiedy to „Nowa Kultura” opublikowała „Poemat dla dorosłych” Adama Ważyka. Kultura zaczęła powoli oddychać.

Pozostało 95% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej