JULIUSZ KURKIEWICZ:

"To, co możliwe", Elizabeth Strout, przeł. Paweł Lipszyc, Wielka Litera, Warszawa

W najnowszej powieści Strout poznajemy bliżej losy znajomych Lucy Barton, bohaterki poprzedniej książki Strout, z mieściny w Illinois, z której pochodzi. Właścicielka motelu, której za sprawą życiowej dzielności udało się ułożyć sobie samotne życie, jest w stanie napluć do konfitur natrętnym, egoistycznym przyjezdnym. Szkolna pedagog - żyć w białym związku z mężczyzną, który w dzieciństwie był molestowany przez ojca. Dorosła córka – nienawidzić starych rodziców za to, że się rozwiedli.

Nerwem psychologicznym prozy Strout jest sytuacja upokorzenia – zadawanego, odbieranego, przezwyciężanego bądź nieprzezwyciężalnego. Bohaterowie dzielą się na tych, którzy potrafią wyjść z własnej egotycznej skorupy ku innym, i tych, którzy tę zdolność zatracili. „To zdolność do okazywania skruchy, żalu z powodu krzywdy wyrządzonej innym sprawia, że pozostajemy ludźmi”. Powieść moralistyczna najwyższej próby.

"Patrick Melrose. Nic takiego. Złe wieści. Jakaś nadzieja"

"Patrick Melrose. Mleko matki. W końcu"

Edward St Aubyn, przeł. Łukasz Witczak, W.A.B., Warszawa

Ten pięciotomowy cykl powieści (u nas wydany w dwóch woluminach) rozgrywa się na salonach brytyjskich arystokratów. Po publikacji pierwszego tomu autor publicznie ogłosił, że gwałt, jakiego doświadcza czteroletni Patrick Melrose – jego powieściowe alter ego – i następujące po nim wieloletnie molestowanie ze strony ojca miały miejsce w rzeczywistości. Niemal cyzelatorska precyzja, z jaką Aubyn waży słowa tworzące niepokojąco chłodną (z małymi wyjątkami) powierzchnię jego prozy, wraz z tematem tworzą mieszankę wybuchową.

Pozostało 87% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej