Natalia Szostak: Nie mogłam znaleźć miejsca, w którym teraz rozmawiamy. Zastanawiałam się, czy to nie łamigłówka od pana i czy nie powinnam zacząć szukać wskazówek na mieście. 

Dan Brown: Na znalezienie mnie miałaby pani tylko dobę, inaczej skończyłby się świat. Nie, spokojnie, takie rzeczy robię tylko w książkach.

Pańska nowa książka „Początek” oprócz intrygi daje czytelnikom historię o walce nauki z religią. Obserwujemy to teraz w Polsce, np. w kłótniach o zapłodnienie in vitro.

– To uniwersalna i ponadczasowa walka. Pamiętajmy, co stało się z Kopernikiem, Galileuszem czy Giordano Bruno. Wydaje nam się, że musimy stanąć albo po stronie religii, albo nauki. Na konferencję prasową w Warszawie przyszedł mężczyzna, który był na mnie wściekły: „Napisał pan, że nie można być jednocześnie intelektualistą i religijnym człowiekiem! Obraził pan Jana Pawła II”. To nieprawda. Mam wrażenie, że większość ludzi, którzy są na mnie źli, nigdy nie czytała moich książek. 

Można być religijnym intelektualistą – jeśli tylko religia nie każe nam wierzyć w coś, co jest sprzeczne z wiedzą naukową.

Pozostało 86% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej