Katalog „Books from Poland” Instytut Książki przygotowuje z myślą o najważniejszych targach książki. To ważne narzędzie promujące polską literaturę, bo oprócz not omawiających każdą pozycję katalog zawiera też kilka stron przetłumaczonej próbki tekstu, dzięki czemu zagranicznym wydawcom łatwiej podjąć decyzję.

Dotąd „Books from Poland” przygotowywali powoływani przez Instytut Książki krytycy i literaturoznawcy, a wyborom towarzyszyły nierzadko burzliwe obrady. Przez lata w komisji eksperckiej zasiadał np. Dariusz Nowacki, krytyk i literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku również dostał zaproszenie z IK. Tyle że o żadnych głosowaniach nie było mowy – rola zaproszonych specjalistów ograniczyła się do przygotowania listy książek, które wyszły na polskim rynku niedawno i które mogłyby zainteresować zagranicznego czytelnika.

– Zostałem potem poproszony o napisanie not o trzech książkach, ale nie mam pojęcia, co oprócz nich znajdzie się w katalogu – mówi Nowacki.

Instytut Książki: Reporterom z „Wyborczej” dziękujemy

Katalog z propozycjami dla zagranicznych wydawców opublikowano po raz pierwszy w 2000 r., jeszcze zanim IK stał się samodzielną instytucją. I, jak podkreślają jego wcześniejsi twórcy, obejmował szerokie spektrum autorów. Pojawiali się w nim nie tylko nasi flagowi pisarze, jak Olga Tokarczuk, Magdalena Tulli czy Andrzej Stasiuk, ale również mniej znani za granicą autorzy, także kojarzeni dziś z prawicą, np. Bronisław Wildstein czy Jarosław Marek Rymkiewicz.

Pozostało 89% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej