Nagrody Pulitzera przyznawane są od 1917 r. w 15 kategoriach dziennikarskich, a także siedmiu artystycznych. Fundatorem nagrody był zmarły w 1911 r. wydawca i dziennikarz Joseph Pulitzer. Laureatów tegorocznej edycji ogłoszono 15 kwietnia.

18-osobowe jury w kategorii dziennikarstwo międzynarodowe nagrodziło ex aequo reporterów dwóch największych światowych agencji informacyjnych: dziennikarzy Associated Press za opisywanie wojny w Jemenie oraz zespół Reutersa za systematyczne ujawnianie skali i mechanizmów czystek etnicznych popełnianych przez wojsko oraz buddyjskich mieszkańców stanu Rakhine w zachodniej Mjanmie (dawna Birma) na muzułmańskim ludzie Rohingya.

Dramat Rohingya

Zarówno etniczni Birmańczycy, jak i dominujący w Rakhine Arakanowie (którzy zresztą w ostatnich tygodniach utworzyli armię niepodległościową i zaczęli atakować siły bezpieczeństwa Mjanmy), to buddyści. Władze Mjanmy wbrew faktom uznają muzułmanów z ludu Rohingya za nielegalnych imigrantów z Bengalu i twierdzą, że powinni "wrócić" do Bangladeszu. Milionowa populacja Rohingya była najbardziej dyskryminowaną mniejszością w multinarodowym i multireligijnym Związku Mjanmy (135 grup etnicznych żyjących na obszarze wielkości Francji) - Rohigya żyli poza systemem, bez praw obywatelskich, których przez dekady odmawiały im władze. 

Pozostało 87% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej