Jan Sebastian Bach, a właściwie Johann Sebastian Bach, uhonorowany w czwartek przez firmę Google, był niemieckim kompozytorem i organistą epoki baroku. Uznaje się go za jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. Stworzył niemal 1000 utworów.

Urodził się 21 marca 1865 roku, dlatego właśnie w pierwszym dniu wiosny firma Google postanowiła oddać mu hołd. 

Harmonijny styl Bacha najpierw zyskał poklask na królewskich dworach, z czasem uznano jednak, że jest "niemelodyjny i pozbawiony wdzięku". Utworów kompozytora nie cenili nawet jego synowie, którzy nazwali Bacha "starą peruką" i stwierdzili, że mają "dosyć tej jego matematyki". O dorobek ojca zadbał najstarszy syn. 

Skąd powiązanie muzyki z matematyką? Jan Sebastian Bach był kompozytorem muzyki polifonicznej, a utwory harmonizował z niemal matematyczną precyzją - tworzył linię melodyczną i dopisywał kolejne, niezależne, np. z inną rytmiką i o innym przebiegu. Korzystał przy tym z metody zwanej kontrapunktem - "to technika tworzenia polifonicznej faktury polegająca na wiązaniu kilku linii melodycznych różniących się rytmem i przebiegiem w jeden zharmonizowany utwór" - jak tłumaczył Łukasz Badowski. 

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej