Zagranicznym obszarem „Niepodległej” zajmuje się Instytut Adama Mickiewicza, który otrzymał na ten cel 25 mln zł. Pieniądze te pochodzą z głośnej puli 240 mln zł przeznaczonych przez rząd na mające trwać pięć lat obchody stulecia niepodległości (2017-21).

Autorski program Instytutu – agendy Ministerstwa Kultury odpowiedzialnej za promocję polskiej kultury w świecie – nosi tytuł „Polska 100”. Są w nim zarówno działania zakrojone na dużą skalę, jak i bardziej kameralne. Do tych pierwszych należy m.in. koncert w Barbican Centre w Londynie, gdzie 2 listopada BBC Symphony Orchestra premierowo wykonała „Fourteen Points. Woodrow Wilson Overture” Pawła Szymańskiego.

IAM miał wkład w pokazy głośnego „Procesu” Krystiana Lupy w Paryżu – tamtejszy teatr Odeon był wyprzedany dziesięć razy z rzędu.

CZYTAJ TAKŻE: Recenzja „Procesu” - okrutna kpina Krystiana Lupy

IAM dofinansuje pokaz „Wroga ludu” Jana Klaty ze Starego Teatru w Krakowie w petersburskim Teatrze Aleksandryjskim 16 listopada. Klata otrzymał w tym roku jedną z nagród towarzyszących Europejskiej Nagrody Teatralnej, którą dostał Rosjanin Walerij Fokin.

Pozostało 83% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej