„Ślepnąc od świateł” to portret Warszawy oglądanej oczami dilera narkotyków, historia gangsterska, ale także opowieść o aspiracjach i o utracie złudzeń. Za tę powieść w 2014 r. Jakub Żulczyk był nominowany do Paszportu „Polityki”, 27 października na platformie HBO Go zadebiutował serial na jej podstawie.

Ośmioodcinkowa produkcja powstawała cztery lata, przez półtora roku Żulczyk i Krzysztof Skonieczny pracowali nad adaptacją książki na scenariusz. Za kamerą stanął właśnie Skonieczny (wcześniej wyreżyserował film „Hardkor Disko” i wiele teledysków). Główną rolę - dilera Kubę - zagrał raper Kamil Nożyński, a w pomniejsze postaci wcieliła się plejada polskich aktorów, m.in. Jan Frycz, Robert Więckiewicz, Janusz Chabior, Ewa Skibińska, Cezary Pazura.

Natalia Szostak: Który to dziś twój wywiad? Masz jeszcze siłę gadać?

Jakub Żulczyk: Spokojnie, mam. Powstał świetny serial HBO na podstawie mojej książki i scenariusza. Nie mam prawa marudzić, że muszę rozmawiać z dziennikarzami.

Na jakie pytania już naprawdę nie chcesz odpowiadać?

- Dlaczego nie lubię Warszawy? Jak adaptowało się swoją książkę na scenariusz? I dlaczego główny bohater nazywa się Kuba, a nie Jacek? Umawiamy się, że jeśli zadasz takie pytanie, powiem: "Pomidor!".

Umowa stoi. Pisarz to samotniczy zawód, a ty musiałeś z tego trybu wyjść i otworzyć się na współpracę. Nad scenariuszem „Ślepnąc od świateł” pracowałeś razem z Krzysztofem Skoniecznym, który serial wyreżyserował.

- Pomidor. No dobra, kocham Krzyśka jak brata.

Powiesz coś więcej?

- Siadając do "Ślepnąc od świateł", miałem za sobą już "Belfra", czyli duży projekt telewizyjny, którego byłem współautorem i pomysłodawcą. Wiedziałem już, z czym to się je. Wybrałem sobie ten drugi zawód, teraz już równorzędny z pisaniem prozy, dlatego że chciałem pracować z ludźmi. Współpraca mocno otwiera, temperuje ego, umacnia w trzeźwości - pamiętajmy, pisarze to zadufani w sobie histerycy. Na co dzień zachowują się jak okradzione dzieci. Każdemu się wydaje, że napisał Koran i nie można tam zmienić ani przecinka. A jeśli ktoś próbuje kwestionować ich wybory, mieszać w ich historii…

Pozostało 82% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej